Polícia si tento týždeň posvieti na vodičov autobusov a nákladných áut

Polícia si tento týždeň posvieti na vodičov autobusov a nákladných áut

11. októbra 2016 Off Od PNky.sk

Polícia Slovenskej republiky sa bude od pondelka 10. októbra do nedele 16. októbra zameriavať na bezpečnosť na cestách. Dopravno-bezpečnostná akcia v rámci TISPOLu, teda medzinárodnej stavovskej organizácie združujúcej služby dopravnej polície európskych štátov, má za cieľ prispieť k bezpečnosti cestnej premávky na európskych cestách. Polícia sa v tomto týždni zameria na dodržiavanie povinností domácich i zahraničných vodičov autobusov a nákladných vozidiel. Pod drobnohľadom policajtov bude napríklad dodržiavanie doby jazdy a odpočinku, tachografy, doklady potrebné na vedenie vozidla, technický stav, dodržiavanie hmotnostných limitov a predpisov pri preprave nebezpečných vecí a odpadu.

nehoda krajinsky most 2

Policajti si tiež budú všímať dodržiavanie povolenej rýchlosti, zákaz požívania alkoholu a návykových látok za volantom, dodržiavanie predpisov chodcami i ďalších povinností, ignorácia ktorých je často príčinou tragických dopravných nehôd.

Za deväť mesiacov roku 2016 zavinili vodiči autobusov 63 dopravných nehôd, o život prišla jedna osoba, ťažko sa zranilo deväť osôb a ľahko 70 osôb. Alkohol bol zistený v jednom prípade. Za deväť mesiacov roku 2016 zavinili vodiči nákladných vozidiel 915 dopravných nehôd, o život prišlo 23 osôb, ťažké zranenia utrpelo 66 osôb, ľahko sa zranilo 407 osôb. Alkohol bol zistený v 66 prípadoch.

-lt/Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave/Foto: archív-