S pribúdajúcimi slnečnými dňami je na cestách zvýšený počet chodcov a nemotorových účastníkov cestnej premávky. Menej skúsení cyklisti a korčuliari spôsobujú vodičom nemalé starosti. Malé zaváhanie či strata rovnováhy, nesprávny spôsob jazdy a neznalosť predpisov môžu zapríčiniť nielen kolízie, ale aj vážne dopravné nehody. Aby pobyt na čerstvom vzduchu prinášal len radosť a príjemné pocity, polícia opäť apeluje najmä na chodcov a nemotorových účastníkov, aby zvýšili opatrnosť na cestách. 

„Pripomíname, že pre osobu, ktorá sa pohybuje na kolieskových korčuliach, platia rovnaké predpisy ako pre chodcov. To znamená, že korčuliar ako chodec smie na jazdu použiť predovšetkým chodník, pritom nesmie ohroziť ani obmedziť ostatné osoby na chodníku. Iba tam, kde chodník nie je (a nie je možné použiť ani cestičku pre cyklistov), alebo je neschodný, môže na jazdu použiť ľavý okraj cesty. Samozrejmosťou by malo byť pre každého dodržiavanie zásady „Vidieť a byť videný“. Cyklisti a chodci by nemali zabudnúť na reflexné oblečenie a doplnky. Rodičom odporúčame, aby si s deťmi ešte pred letnými prázdninami pohovorili o nástrahách na cestách, a najmä malých škôlkárov a mladších školákov nenechávali na cestách bez dozoru,“ upozorňuje Mária Linkešová z Krajského riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave.

Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce použiť riadne upevnenú ochrannú prilbu. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. Cyklista ako vodič nesmie jazdiť na bicykli pod vplyvom alkoholu, obzvlášť dôležité je to u rodičov detí. Pri cyklistických výletoch s menšími deťmi treba zvážiť aj presun cez frekventované úseky ciest nielen v meste ale aj mimo obcami.

-red/Zdroj: Tlačová správa – Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave/Foto: archív-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972