V Hlohovci sa v uplynulých troch dňoch uskutočnila rozsiahla policajná akcia na nelegálnej skládke Vlčie hory. Na jej priebehu sa zúčastnili policajti z odboru environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru. Polícia dnes zverejnila zábery z nelegálnej skládky na Facebooku. Chemické látky, azbest, tony odpadkov, nekonečné množstvo nebezpečných látok v obrovskom areáli, niektoré nádoby si nedovolili podľa vyjadrenie primátora Hlohovca Miroslava Kollára otvoriť ani zasahujúci experti. Podozrenia z hroziacej ekologickej katastrofy sa začínajú potvrdzovať.

Problém skládky v Hlohovci sa vlečie už roky. Policajná razia tam bola v roku 2015. Na skládku sa odpad nesmie voziť  od marca 2016, kedy o tom rozhodol Okresný úrad v Trnave. Napriek tomu inšpektori v novembri minulého roku zistili, že prevádzkovateľ naďalej ukladá odpad na skládku. Podľa informácií, ktoré uviedla vo svojej správe RTVS, malo množstvo nebezpečného odpadu pribudnúť v uplynulých týždňoch.

Prevádzkovateľom skládky bola zhruba od roku 2006 spoločnosť Plastic People, ktorej jediným spoločníkom bol Rudolf Kubalák. Po kontrolách však došlo k zmenám vo vlastníckej štruktúre a aktuálne má firmu vlastniť neznáma americká schránka.

Na aktuálnom odoberaní vzoriek a dokumentovaní aktuálneho stavu so špecializovaným útvarom polície spolupracujú znalci z viacerých oblastí, Slovenská inšpekcia životného prostredia, Okresný úrad v Hlohovci, Hasičský a záchranný zbor a Kontrolné chemické laboratórium MV SR.

„V nasledujúcich dňoch a týždňoch bude nasledovať vyhodnocovanie vzoriek a príslušné štátne orgány by mali začať zabezpečovať sanáciu akútnych problémov. Snáď sa tak po šiestich rokoch, odkedy sme z pozície dotknutých občanov začali spočiatku boj s veternými mlynmi, definitívne končí existencia skládky Vlčie hory v tejto podobe,“ napísal vo svojom statuse primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Ten teraz očakáva, že štátna polícia zvýši intenzitu monitorovania areálu a hovorí, že rovnako dohľad posilní aj mestská polícia. „Drzosť tých pánov je nebetyčná, neprekvapilo by ma, keď by sa tam o deň o dva znovu objavili nejaké autá s odpadom. Pokračujeme tiež v komunikácii so zodpovednými štátnymi orgánmi o ďalších krokoch na minimalizovanie škôd na životnom prostredí,“ dodal M. Kollár.

-th- Zdroj: www.odpady-portal.sk, FB Polícia SR

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972