Slovenským policajtom pomáha pri vyšetrovaní aj oficiálna stránka Policajného zboru na sociálnej sieti Facebook s názvom „Polícia Slovenskej republiky“. Podľa informácií, ktoré zverejnili policajti, bolo vďaka interakcii verejnosti na Facebooku odhalených viacero trestných činov. Policajtov by však ľudia nemali kontaktovať cez sociálne siete v životohrozujúcich situáciach, na to stále slúži číslo 158, kde je nepretržitá 24-hodinová služba.

„Chcem sa poďakovať občanom, ktorí nám prostredníctvom modernej formy komunikácie posielajú informácie, ktoré využívame či už na vyšetrovanie prípadov trestných činov, alebo v pátraní po hľadaných a nezvestných osobách. Svoju zásluhu na tom majú aj tí, ktorí naše výzvy o pomoc šíria ďalej medzi svojich priateľov,“ povedal prezident Policajného zboru gen. Milan Lučanský.

Podľa polície on-line komunikácia s verejnosťou poskytuje pre mnohých občanov alternatívu pre číslo 158, na ktoré by sa možno zdráhali zavolať. „On-line komunikácia na Facebooku však nie je zabezpečená 24 hodín denne a neslúži na život ohrozujúce prípady. Vtedy sú občania povinní bezodkladne volať na číslo 158!,“ Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Vďaka komunikácii cez Facebook sa podarilo vyriešiť viacero prípadov

V uplynulých mesiacoch sa vďaka poznatkom získaných prostredníctvom policajnej stránky na Facebooku podarilo lokalizovať a zadržať hľadaného podvodníka; identifikovať muža, ktorý neplatil v hoteloch za ubytovanie; nájsť nezvestné 14-ročné dievča; získať video, na základe ktorého bol vypátraný vodič idúci v protismere na diaľnici; v priebehu 11 minút po zverejnení statusu získať informáciu o totožnosti zlodeja; získať informácie o totožnostiach podvodníčok, ktoré okradli seniorku o 54 000 Eur; získať informácie o totožnosti v prípade napadnutia ženy; získať informácie o totožnosti utopenej osoby a mnohé iné. V niekoľkých prípadoch bola na základe prijatých správ poslaná pomoc osobám, ktoré sa technicky nemohli spojiť s tiesňovou linkou.

Policajný zbor vyzýva verejnosť, aby v urgentných prípadoch šírila („zdieľala“) statusy z oficiálnej policajnej stránky medzi svojich priateľov a pokračovala tak v nenahraditeľnej pomoci.

„Oficiálna stránka Policajného zboru bola spustená v apríli 2017 a v krátkom čase sa stala najsledovanejšou stránkou na sociálnej sieti spomedzi štátnych inštitúcií. Za necelý rok presiahla hranicu 100 000 fanúšikov a momentálne je ich už nad 130 000. Denne je od verejnosti prijatých v priemere 25 súkromných správ. Užívatelia sociálnej siete Facebook rozpoznajú pravú stránku Policajného zboru od tých falošných vďaka „modrej fajke“ pri jej názve, ktorou disponuje iba Policajný zbor, ako jediný na Slovensku,“ dodáva Martin Wäldl.

Používatelia Facebooku podľa komentárov oceňujú prácu administrátora facebookovej stránky polície. Podľa viacerých je práve spôsob písania statusov tým, čo zbližuje štátnu inštitúciu a používateľov.

TS PPZ / red

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972