Connect with us

Aktuality

Pokus číslo dva o vyhlásenie parku za národnú kultúrnu pamiatku

Published

on

Vlani v januári Pamiatkový úrad Slovenskej republiky vydal rozhodnutie o vyhlásení piešťanského mestského parku za národnú kultúrnu pamiatku. Ministerstvo kultúry obdržalo viacero odvolaní voči tomuto rozhodnutiu a následne ho v máji 2010 zrušilo s odôvodnením, že pamiatkári postupovali podľa nesprávneho paragrafu. Pred týždňom začal Pamiatkový úrad SR ďalší pokus o vyhlásenie piešťanského mestského parku za národnú kultúrnu pamiatku, tým že zverejnil verejnú vyhlášku o oznámení začatia správneho konania vo veci vyhlásenia parku za NKP.

[singlepic id=9443 w=320 h=240 float=left]Podľa pamiatkového úradu je piešťanský park ojedinelým príkladom mestského kúpeľného parku, ktorý vznikol postupným narastaním plochy až do dnešnej rozlohy a s postupným dopĺňaním budov, hlavne s kultúrno-spoločenským využitím. Je výrazným urbanistickým prvkom spájajúcim mesto s vodným tokom a pozostatkom lužných lesov so zachovanými architektonickými kompozičnými prvkami z čias jeho vzniku z konca 19. začiatku 20. storočia.

„ Mestský park má svoju historickú hodnotu. Pokiaľ bude vyhlásený za NKP zvyšuje sa jeho ochrana proti poškodeniu, zničeniu a za udržiavanie dobrého stavu. Ochrana  kultúrnych pamiatok však prináša obmedzenia predovšetkým ich vlastníkom, preto je potrebné si uvedomiť čo je predmetom ochrany. Vlastník je povinný vykonávať na [singlepic id=9444 w=320 h=240 float=right]svoje náklady základnú ochranu kultúrnej pamiatky, užívať ju v súlade s jej pamiatkovou hodnotou, sprístupniť  ju za účelom výskumu a dokumentovania atď. Okrem povinností dáva súčasná legislatíva  aj určité výhody a úľavy. Napríklad je možné žiadať o poskytnutie štátnej pomoci prostredníctvom finančných príspevkov,“ vysvetľuje Eva Pobjecká, vedúca odboru správy Mestského úradu v Piešťanoch.

Hranicami parku je zo severu Kuzmányho ulica, z východu Nábrežie Ivana Krasku, z juhu je areál parku vymedzený komunikáciou, ktorá tvorí pokračovanie Kolonádového mosta a z juhozápadu park bezprostredne susedí so zástavbou na ulici Beethovenova. Západnú hranicu parku tvorí ulica Pod Párovcami.

[singlepic id=9447 w=320 h=240 float=center]Vlastníkmi pozemkov, ktoré by mali byť vyhlásené za NKP sú Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, TAVOS, Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva hospodárstva a Národného osvetového centra, Rímskokatolícka cirkev, spoločnosť SATEX International a Anna Veselá. Účastníci správneho konania vo veci vyhlásenia parku za NKP majú teraz možnosť svoje pripomienky a návrhy uplatniť písomne na Pamiatkovom úrade SR.

Voči prvému rozhodnutiu o vyhlásení parku za národnú kultúrnu pamiatku v januári 2010 sa odvolali v zákonnej lehote Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s., spoločnosť SATEX International, s. r. o. a pani Anna Veselá. Námietky odvolávajúcich sa účastníkov konania majú takmer 25 strán.  Podľa Ing. arch. Dariny Bróskovej z Pamiatkového úradu SR, vyčítali odvolávajúci sa úradu procesné nedostatky a všetci tvrdili, že práve ich parcely nemajú žiadne pamiatkové hodnoty, a že ich úrad preukázal nedostatočne.

Ak sa Pamiatkovému úrad SR podarí na druhý pokus vyhlásiť mestský park za národnú kultúrnu pamiatku, mal by byť park výraznejšie chránený pred tlakmi na širšiu výstavbu na jeho území, na ktoré upozorňujú napríklad autori publikácie Mestský park v Piešťanoch – Podmienky základnej ochrany. Viac sa dočítate tu.

Autor: ht Ilustračné foto : hugophoto agency

[nggallery id=449]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články