Connect with us

Aktuality

Pokračujú v konzervovaní hradu Tematín

Published

on

Členovia občianskeho združenia Hrad Tematín už začali s prípravnými prácami pre tohtoročné práce  na oprave známej zrúcaniny v blízkosti Piešťan. Ako sami hovoria, ich cieľom ja zakonzervovanie hradu, ale to čo ich najviac baví, je pobyt v prírode s príjemnými ľuďmi. Prostriedkom k tomu je pre nich práca na Tematíne. Na hrade sa vďaka nim stretávajú študenti so skúsenými vedcami a výsledky svojej práce prezentujú na medzinárodných konferenciách.

[singlepic id=27480 w=320 h=280 float=left]„Minulý víkend sme strávili pri prípravných prácach na murársku sezónu, takže sme hasili vápno, vyrábali debnenie pre murovanie záklenku, triedili kamenivo podľa rôznych veľkostí a tvarov, upratovali – zbierali rozfúkané odpadky po lese, zvážali sa deravé už nepoužiteľné sudy s bandaskami, upravovali sa chodníčky po hrade, pripravovalo sa lešenie, opravovali sa poškodené podlážky na lešenie a doviezli sme kameň vhodný do záklenku, ktorý sme potom fúrikovali na budúce „miesto činu“,“ vymenoval náplň víkendu na hrade Mojmír Choma z OZ Hrad Tematín.
Tento rok by nadšenci radi dokončili práce na nádvornom múre severného paláca, ktoré bežia už dva roky a pri tom zakonzervovali priečku, ktorá je hneď vedľa.Archeologický tábor v lete sa zameria rovnako na dokončenie rozrobeného – a to doskúmanie východnej bašty. „Veľmi radi by sme boli, keby počas slnečného víkendu z  [singlepic id=27500 w=320 h=240 float=right]počtu približne 300 návštevníkov denne, by bolo pár ľudí ochotných sa čo i len na hodinku zapojiť. Bolo by to veľmi pekné a veríme, že aj oni by z hradu odchádzali s iným pocitom ako keď odchádzajú en s pozdravom,“ vyzýva M. Choma. „Zároveň však chceme upozorniť na skutočnosť, že hrad nie je kulisa pre realizovanie turistických predsavzatí, ale že je to miesto akejsi „pamäte“, kde je zaznamenaných niekoľko storočí. Preto veľmi prosíme nelezte na rozpadnuté murivá a držte si deti blízko seba, pretože tie často nevedia odhadnúť aké aktivity na takomto mieste zvoliť. Posledná naháňačka troch chlapcov skončila nie príjemným krikom a dievčina so [singlepic id=27504 w=320 h=240 float=left]psom pri pokuse vyškriabať sa na 3m múr si asi nevšimla nápis na páskach „vstup zakázaný“. Keď sa pod ňou zrazu prepadol kus múru a na poslednú chvíľu odskočila pravdepodobne význam tých pások nakoniec aj odsúhlasila. Hrad nie je skanzen ani lunapark. Niekto by ho prirovnal k cennej knižnici. Málokto by sa v takej knižnici snažil vyštverať na regál s otázkou, či tam nie je lepší výhľad,“ upozorňuje predseda združenia. „Nechceme byť negativistickí, všetci ste na hrade srdečne vítaní. Termíny našich akcií nájdete na www.tematin.eu. Ak nemáte vodu – nevadí, napojíme vás a ak nemáte jedlo – ani to nevadí, lebo nielen chlebom je človek živený (ale pre istotu vám aj jesť dáme),“ pozýva M. Choma.
Ako to na Tematíne vyzeralo počas minulého víkendu (23. – 25. marca) si môžete pozrieť na fotografiách. Viac sa o aktivitách občianskeho združenia dozviete v tomto článku.
[nggallery id=1539]
Autor: md Foto: tematin.eu

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články