Trnavskí policajti prijali za posledné týždne viacero oznámení od ľudí, ktorých podvodníci obrali o desaťtisíce eur.

„Podvodníci sa v anglickom jazyku predstavia ako skutoční pracovníci technickej podpory Microsoftu,“ hovorí Zlatica Antalová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave a dodáva: „Microsoft nikdy nekontaktujte svojich štandardných zákazníkov ako prvý, kontakt môže vyvolať ako prvý len užívateľ, nie spoločnosť.“

Podvodníci predstierajú pomoc pri technickej podpore softvéru. Od obete postupne vylákajú vzdialený prístup do počítača, citlivé údaje k platobným kartám (číslo karty, PIN číslo), požiadajú o zaslanie kópie občianskeho preukazu. Vďaka tomu získajú prístup k počítaču a jeho obsah zablokujú. Bez vedomia a súhlasu obete dochádza k prevodu peňazí.

„Keďže podvody takéhoto rozsahu sa v mnohých prípadoch uskutočňujú zo zahraničia, vzdialenosť a legislatíva cudzích krajín značne limituje možnosti Policajného zboru, ako by mohol pomôcť svojim podvedeným občanom. Šanca na získanie ukradnutých finančných prostriedkov naspäť je tak minimálna,“ pokračuje Z. Antalová.

Toto je hlas a komunikácia jedného z podvodníkov:

Polícia upozorňuje ľudí, aby s osobami, ktoré sa prestavia ako pracovníci Microsoft, nekomunikovali, neposkytovali informácie o sebe (čísla účtov, čísla kariet, občiansky preukaz), nepovolili osobám vzdialený prístup do svojho počítača, telefónu a neposielali peniaze.

Zdroj: KR PZ v Trnave

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972