Connect with us

Aktuality

Podľa hlavného kontrolóra mesto zaplatilo ŠHK za štyri roky skoro 120-tisíc eur navyše

Published

on

Hlavný kontrolór Martin Svorad v správe o výsledku kontroly dodatku zmluvy medzi Mestom Piešťany a ŠHK 37 Piešťany tvrdí, že klub dostal počas posledných štyroch rokov navyše skoro 120-tisíc eur. Mesto eseročke preplácalo faktúry za médiá aj s daňou z pridanej hodnoty. Pritom nájomca zimného štadiónu je platiteľom DPH a daň si môže uplatniť. Správu predložil na júnovom zasadnutí zastupiteľstva.

Podľa zmluvy z roku 2006 medzi Mestom Piešťany a ŠHK 37 Piešťany, ktorá má v súčasnosti už desať dodatkov, sa nájomca zimného štadiónu  zaviazal  prihlásiť sa k odberu médií u príslušných dodávateľov. Prenajímateľ sa zasa zaväzuje, že bude uhrádzať skutočné náklady na médiá počas trvania tejto zmluvy, pokiaľ sa zmluvné strany nedohodnú inak, maximálne do výšky 149 373,- EUR ročne, v rokoch 2016 až 2018 max. do výšky 199 373,- EUR ročne. Médiá malo mesto preplácať na základe žiadosti ŠHK predloženej spolu s kópiami mesačných zálohových faktúr.

Kontrolór vo svojej správe tvrdí, že počas kontrolovaného obdobia štyroch rokov 2016 – 2019 mesto hradilo eseročke sumy aj s daňou z pridanej hodnoty nad rámec dohody. Odvoláva sa pritom na opatrenie ministerstva financií o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva a zákon o dani z príjmov. Podľa neho „skutočnými nákladmi“ za elektrickú energiu, plyn, vodné a stočné u platiteľa DPH, je základ dane uvedený na faktúre vystavenej dodávateľmi. 

Z pohľadu mesta je ale vraj skutočným nákladom aj daň z pridanej hodnoty, pretože mesto nie je platcom DPH. Preto uhrádza faktúry za energie vrátane dépeháčky a zistenia kontrolóra považuje za nesprávne.  Ten však tvrdí, že Mesto Piešťany okrem platby DPH navyše prekročilo zmluvne dohodnutú výšku úhrad kumulatívne o sumu 5.282,33 € (viď tabuľka):

Správa aj s ďalšími „zaujímavosťami“

Správa  obsahuje aj ďalšie fakty, ako nepredloženie vyúčtovacích faktúr nájomcom, čo znamená, že mesto v kontrolovanom období nemalo prehľad o reálnej výške nákladov na energie. Ďalej napríklad skutočnosť, že podľa  dokladov má nájomca zimného štadióna s dodávateľmi „médií“ dohodnutý spôsob fakturácie za reálnu spotrebu. Teda nie formou zálohových faktúr s následným vyúčtovaním prostredníctvom vyúčtovacích faktúr, ako je uvedené v poslednom dodatku zmluvy s mestom.

Kontrolór požiadal o vyjadrenie aj odbor ekonomiky a podnikania mestského úradu, žiadne však nedostal. Vedenie odboru právneho a klientskeho centra poslalo nasledovné stanovisko: „K DPH sa neviem vyjadriť. Postup platenia bol dohodnutý oboma zmluvnými stranami a sa uplatňuje od roku 2004. Nemám vedomosť o tom, že by to nebolo správne.“

Podľa Martina Svorada by si mesto malo od nájomcu financie, uhradené nad rámec dodatku zmluvy, vyžiadať späť  a ďalej postupovať striktne v zmysle dohodnutých podmienok.

-red- Zdroj: piestany.sk Ilustr. foto: L. Turňa

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články