Connect with us

Aktuality

Podchod na Vrbovskej sa chystajú železnice odovzdať mestu

Published

on

Podchod pod železničnou traťou na Vrbovskej ceste pripravujú Železnice Slovenskej republiky po rokoch opäť na kolaudáciu. Nedávno dali železničiari ešte raz podchod vymaľovať a už len sústreďujú potrebné dokumenty. Odovzdať ho do správy a údržby mestu plánujú v prvých mesiacoch roka 2016. 

20151221_145054„V súčasnej dobe prebieha v spolupráci s Mestským úradom v Piešťanoch konanie smerujúce ku kolaudácii uvedeného stavebného objektu a jeho odovzdaniu do správy a údržby,“ uviedla Katarína Martinkovičová z komunikačného odboru ŽSR.  „Pred samotným začatím kolaudačného konania je nutné zosúladiť medzi Železnicami Slovenskej republiky (ďalej len ŽSR)  a Mestom Piešťany príslušné zmluvné dokumenty upravujúce právne náležitosti, resp. podmienky pre odovzdanie a prevzatie tohto stavebného objektu.“

Dôvodom, prečo  konanie trvá tak dlho, keďže podchod bol postavený ešte v roku 2008, bolo podľa vyjadrenia železníc potreba dodržania zákonného postupu a vyjadrenia dotknutých organizácií. „ Neprimerane dlhé obdobie od ukončenia stavebných prác až po plánované odovzdanie podchodu (január/február 2016) bolo spôsobené predovšetkým splnením legislatívnych podmienok – dodržanie zákonných postupov a procesov v rámci kompletizácie dokladovej časti, resp. sprievodnej dokumentácie ako nevyhnutnej súčasti pred oficiálnym požiadaním stavebného úradu o kolaudáciu. O kolaudáciu môže byť požiadané, ako sme uviedli, ihneď po odsúhlasení vzájomných zmluvných dokumentov a po predložení vyjadrení dotknutých organizácií, ktoré medzičasom stratili svoju platnosť. Uvedená druhá podmienka už bola splnená.“

podchodV polovici decembra bol podchod vymaľovaný, medzitým sa však na ňom znovu podpísali vandali.  „Vzhľadom k neustálemu prejavu vandalizmu, ŽSR opätovne zabezpečujú na vlastné náklady vymaľovanie podchodu, pričom nemožno vylúčiť, že do doby začatia odovzdávacieho a preberacieho konania sa znovu nevyskytnú prejavy podobného charakteru. Rovnako nemožno vylúčiť stanovenie podmienok zo strany Mesta Piešťany pre prevzatie podchodu na dodatočné úpravy/opravy, ktoré budú musieť ŽSR zabezpečiť na vlastné náklady,“ myslí si Katarína Martinkovičová.  Naposledy maľovali podchod v auguste 2014, farba však nebola odolná proti sprejom. Aj keď súčasný náter už má vraj antigraffiti povrch, „kreatívni“ sprejeri to skúšajú aj inak.

20151221_14513020151221_145145Odovzdanie stavby po jej ukončení v roku 2008 skomplikovali rôzne nedostatky, ktoré železnice postupne odstraňovali – kvôli vode, ktorá stála v najnižších miestach, vybudovali kanalizačné vpuste, spoločne s políciou vyznačili časť pre chodcov a cyklistov, pridali aj zrkadlá a zmiernili strmý sklon vstupu z mestskej strany.

Prechádzanie pod železnicou najmä chodcom ešte občas komplikujú rútiaci sa cyklisti, ktorí nerešpektujú dopravné značenie a vyhradený pás. Kolaudácia je však už naozaj len otázkou pár mesiacov a s ďalšími zásadnými zmenami sa pri nej počíta, preto je aj bude namieste najmä – ohľaduplnosť všetkých, ktorí podchod využívajú.

Po odovzdaní stavby prejde podchod do majetku mesta a starať sa oň budú  Služby mesta Piešťany.

-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.