Connect with us

Aktuality

Pod Havranom má byť zverofama. V zákone sú diery

Published

on

Majiteľ pozemkov stavia zverofarmu, na ktorú nepotrebuje povolenie lesníkov. Novo vyznačená turistická trasa plot obchádza.

[singlepic id=35796 w=520 h=340 float=center]

„S turistickým oddielom z Hlohovca sme našli spoločnú reč a nikto k tomu nemal väčšie pripomienky. Život je o kompromisoch,“ hovorí Miloš Krajčík, ktorý chce mať podľa vlastných slov v katastri obce Šalgovce zverofarmu. „Chcem, aby sa tam napríklad počas Medzinárodného dňa detí konali výlety, aby sa deti naučili niečo o lese a o prírode.“

Jeho farmový chov sa už nachádza v registri Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Je tam uvedené, že pôjde o chov muflónov.

„Obvodný lesný úrad v Nitre do dnešného dňa neobdržal od pána Krajčíka žiadnu žiadosť o vznik zvernice a ani nebolo nahlásené evidenčné číslo zverofarmy. Pán Krajčík bol osobne na našom úrade niekedy v máji, kde nahlásil, že sa stal novým vlastníkom lesných pozemkov a zároveň sa informoval, aké sú podmienky vzniku zvernice a zverofarmy,“ uviedol v písomnej odpovedi Radoslav Michalka z obvodného lesného úradu.

Súčasný stav na dotknutých pozemkoch nekomentoval. „Pokiaľ tam nie je vybudované niečo konkrétne, tak nie je možné sa k tomu vyjadrovať. Za to, že si pán Krajčík ako obhospodarovateľ oplotil lesné pozemky, mu nehrozí zo strany Obvodného lesného úradu v Nitre pokuta.“

Podľa právnika Pavla Veresa platí od júla vyhláška, ktorá upravuje schvaľovanie farmového chovu. „Nie sú tam, tak ako v zákone o poľovníctve, stanovené podmienky na začatie stavania oplotenia, to bude aj tým, že sa v tejto vyhláške vôbec nerieši, či stojí farma na lesnom pozemku,“ vysvetlil a dodal, že pravdepodobne ide o dieru v zákone.

Podmienky na založenie zvernice sú totiž prísnejšie. „Ak chce majiteľ pozemkov zriadiť zvernicu, musí požiadať obvodný lesný úrad o jej uznanie. K tomu je povinný vypracovať projekt, ktorý v detailoch rieši otázky chovu a úpravy pozemku. Pred rozhodnutím obvodného lesného úradu o tejto žiadosti nemôže vlastník lesného pozemku začať stavať oplotenie, inak mu hrozí pokuta 5-tisíc eur,“ doplnil Pavol Veres.

REKLAMA

Na vstup do lesa má podľa jeho slov právo každý. „Ak chce vlastník zabrániť vstupu do svojho lesa, nemôže to spraviť bez rozhodnutia príslušného obvodného lesného úradu. Jedine ten môže zakázať alebo obmedziť využívanie lesov verejnosťou. Voľný prístup neplatí okrem iného aj pre lesné škôlky, zvernice, a za istých podmienok aj ornú pôdu, lúky a pasienky.“ O zverofarmách však zákon nehovorí.

„Oznamovaciu povinnosť som si splnil okolo 1. júna, ale v priebehu mesiaca mi neprišla žiadna odpoveď. Predtým než som začal niečo robiť, bol som na Obvodnom lesnom úrade v Nitre. Povedali mi, že pokiaľ idem zakladať zverofarmu, tak to podlieha obecnému úradu. Lesnému úradu podlieha zvernica. Viac než mesiac som čakal s oplotením, záporné vyjadrenie nedošlo,“ odpovedal Miloš Krajčík na otázku, či nahlásil stavebnému úradu v Šalgovciach zámer stavať plot.

Zástupca Klubu turistov Hlohovec František Miklovič informoval, že na obchádzkovej trase pod Lomcom sú už oficiálne červené turistické značky. Nový chodník sa vyhýba oploteným pozemkom.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články