Connect with us

Aktuality

Počet návštevníkov Piešťan klesol v roku 2020 o 39 %

Published

on

Podľa nedávno zverejnených oficiálnych štatistických údajov klesli minulý rok počty hostí v ubytovacích zariadeniach na Slovensku na úroveň spred dvadsiatich rokov. Práve ubytovaní turisti sú dôležitým ekonomickým ukazovateľom, pretože tvoria až 70 percent tržieb v odvetví cestovného ruchu.

Ako sa v tomto smere držal v roku 2020 piešťanský región? Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany zhodnotila ukazovatele činnosti ubytovacích zariadení na území svojej pôsobnosti.

Práve keď sa hotelieri pripravovali na prekonanie rekordného roka 2019, prišiel nečakaný a dramatický prepad. Z celoslovenského hľadiska klesol medziročne počet hostí ubytovacích zariadení o polovicu, čo bol najhorší výsledok od roku 2001. Ešte horšiemu scenáru zabránil iba začiatok minulého roka a krátke oživenie počas letných mesiacov.

„V tomto kontexte nikoho neprekvapí, že v ubytovacích zariadeniach v rámci Rezortu Piešťany klesol minulý rok počet hostí o 39 percent na 82 085 osôb, pričom v predchádzajúcom roku 2019 do nášho regiónu zavítalo 133 884 návštevníkov,“ informuje Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka OOCR Rezort Piešťany. „Tržby sa medziročne prepadli o 48,8 percenta, pád zmiernili iba prvé mesiace roka a letné oživenie, keď boli uvoľnené epidemiologické opatrenia.“

Poklesy sa týkajú aj ďalších oblastí, ako je výška celkovej vybratej dane za ubytovanie, počet nocľahov a priemerná dĺžka prenocovania. Tržby ubytovacích zariadení v piešťanskom regióne medziročne poklesli o polovicu. Celkový výsledok zlepšili silné tržby v prvých mesiacoch roka, keď pretrvával priaznivý vývoj podporený zimnou sezónou a jarnými prázdnami. Pomohlo aj oživenie počas letných mesiacov po dočasnom uvoľnení protipandemických opatrení. Na jeseň sa situácia zhoršila a v poslednom štvrťroku 2020 tržby poskytovateľov ubytovania klesli.

Najviac chýbali hostia zo zahraničia

Podľa štatistiky klesol počet zahraničných návštevníkov Slovenska medziročne o dve tretiny, čo bol najnižší počet cudzincov ubytovaných v SR od roku 1998. Úbytok zahraničných hostí pocítili mimoriadne silno piešťanské kúpele, jeden z členov Rezortu Piešťany.

„Kým v roku 2019 k nám zavítalo 41 percent zahraničných návštevníkov, v pandemickom roku 2020 ich bolo iba 19 percent. Zahraniční hostia k nám minulý rok prichádzali najmä z Českej republiky, Nemecka, Maďarska a Ruska.“ informuje Andreas Schuster, generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov. „Naopak, počet domácich návštevníkov vzrástol medziročne z 59 na 81 percent, no zároveň poklesla priemerná dĺžka ubytovania o celý jeden deň, a to z 8,7 dňa v roku 2019 na 7,7 dňa v roku 2020. Takisto nám poklesla obsadenosť zo 71 percent na 46 percent a tržby klesli o 49 percent.“

Na piešťanské kúpele pritom stále pripadá takmer polovica návštevníkov regiónu a 70 percent počtu prenocovaní z celkového počtu prenocovaní v zariadeniach členov Rezortu Piešťany.

Nápady narážali na finančné limity

Napriek nepriaznivým okolnostiam je zaujímavosťou, že v rámci Trnavského kraja pripadla minulý rok viac ako polovica (55,66 %) celkových tržieb za ubytovanie práve na zariadenia v Piešťanoch a okolitých obciach. Rovnako na piešťanský región pripadá vyše polovica (52,82 %) z celkového počtu prenocovaní v kraji a 38,68 % z celkového počtu návštevníkov.

Ako pripomína výkonná riaditeľka OOCR Rezort Piešťany, organizácia pritom pracovala minulý rok s pomerne skromným rozpočtom: „Suma, ktorú sme mali k dispozícii, rozhodne nepostačovala na všetky aktivity a projekty, ktoré by sme chceli a dokázali realizovať. Tretinu z rozpočtu sme vyhradili na potrebný marketing a propagáciu, tretinou sme podporili rôzne podujatia a udržateľné produkty cestovného ruchu v našom regióne, zvyšok išiel na zabezpečenie strategických dokumentov, prevádzkové výdavky či vzdelávacie aktivity.“

Maximum síl išlo na prilákanie návštevníkov

„Štatistiky dokumentujú rok 2020 ako rok poklesu vo všetkých ukazovateľoch cestovného ruchu. Neprekvapilo nás to, čísla len potvrdili, čo sme už vedeli z praxe. Máme za sebou neštandardný rok, ktorý sa vymykal všetkému, čo sme v posledných desaťročiach v cestovnom ruchu zažívali,“ hodnotí Tatiana Nevolná. „Práve preto sa na výsledky pozerám s určitým zadosťučinením. Prilákaniu návštevníkov sme po celý rok venovali veľa síl, Rezort Piešťany viedol intenzívnu kampaň vo všetkých typoch médií, takisto jednotliví členovia aktivovali aj vlastné marketingové nástroje podľa svojich možností. Prezentovali sme náš región na ôsmich medzinárodných veľtrhoch cestovného ruchu a podieľali sme sa na organizácii šestnástich kultúrnych a siedmich športových podujatí. Aj v takom náročnom období sa nám vďaka obrovskému úsiliu spoločne podarilo udržať v piešťanskom regióne návštevnosť na úrovni, ktorú možno za týchto okolností považovať za úspech.“

Zdroj: Tlačová správa – OOCR Rezort Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články