Priestory Kultúrno-spoločenského centra Fontána sa vo štvrtok 1. decembra zaplnili darcami krvi. Ako názov podujatia napovedá, nový projekt Samosprávna kvapka krvi zorganizovalo mesto Piešťany. Pracovníci Národnej transfúznej služby Trnava počas predpoludnia odobrali darcom litre vzácnej tekutiny.

IMG_7059

„Dnešným zámerom je spraviť trošku osvety o darcovstve. V poslednom období eviduje Národná transfúzna služba veľký nedostatok krvi. Opakovane vyzývala verejnosť, tak sme sa rozhodli, že zorganizujeme projekt Samosprávna kvapka krvi, ktorý plánujeme uskutočňovať tri až štyri krát do roka,“ povedala vedúca kancelárie primátora mesta Lenka Slimáková. Samosprávna kvapka krvi nebola určená len pre zamestnancov mestského úradu a poslancov, ale predovšetkým pre širokú verejnosť.

Darovať krv prišlo viac ako 30 ľudí, no nie všetci sa zo zdravotných dôvodov na odberné kreslá dostali. Potenciálni darcovia totiž po registrácii museli vyplniť dotazník o zdravotnom stave, absolvovali vyšetrenie krvného obrazu, bol im zmeraný krvný tlak a svoj zdravotný stav prekonzultovali s lekárom. Počas odberu, ktorý trvá necelú štvrťhodinu, prišiel darca asi o 450 mililitrov krvi. Vo výstavných priestoroch vládla priateľská atmosféra, ktorá pomohla zvládnuť obavy najmä prvodarcov. Za šľachetný čin dostal každý darca zdravotný balíček.

IMG_7087Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov s hmotnosťou najmenej 50 kilogramov. Darca nemôže dlhodobo užívať lieky, nesmie počas predchádzajúceho polroka absolvovať operáciu, byť tetovaný či liečený akupunktúrou. Krv rovnako nemôže darovať človek, ktorý prekonal infekčnú žĺtačku typu B alebo C, liečil sa v nedávnej minulosti antibiotikami, bol nedávno na preventívnom očkovaní, trpí hnačkou alebo má horúčky.

Muži môžu darovať krv najviac 4-krát do roka, ženy iba 3-krát. Pred odberom sa odporúča zjesť ľahký pokrm, napr. pečivo, chlieb, med či ovocie. Darca pred darovaním krvi nesmie fajčiť, piť alkohol a mal by si dopriať dostatok spánku. Je potrebné vziať si so sebou občiansky preukaz, preukaz poistenca a v prípade opakovaného odberu aj legitimáciu darcu. Kompletné informácie nájdete tu.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972