Aktuality

Počas holokaustu zahynulo 1065 Piešťancov

By 28. januára 201229 januára, 2012No Comments

V deň 67. výročia oslobodenia Osvienčimu (27. januára) sa v Pamätníku obetí holokaustu pri cintoríne na Bratislavskej ceste stretli Piešťanci rôznych generácií. Spomínali na 1065 piešťanských Židov, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch.

Ich mená sú známe vďaka Hede Ambrovej. Jednej z mála židovských rodákov z Piešťan, ktorí sa po vojne vrátili domov a prežili tu celý zvyšok života. Spomienky sa okrem primátora Rema Cicutta zúčastnil aj Izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Bez-Zvi a piešťanský rabín Zev Stiefel.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=U9QClftcG3A[/youtube]

„V roku 1954 sa v Tel Avive zišli Židia zo Slovenska. Jozef Irgun z Piešťan spravil zo stretnutia protokol, ktorý sa dostal k pánovi Anderlemu a ja som s ním zašiel za pani Ambrovou,“ spomína architekt Ľubomír Mrňa. „Vtedy sa v nej niečo zlomilo. Predtým nechcela o týchto veciach rozprávať. Ale začala spomínať a vďaka tomu vznikol tento pamätník.“

Keď už bol zoznam piešťanských obetí holokaustu hotový, jeho tvorcovia zistili, že jedno meno treba zmeniť. „Vtedy nastala veľká úľava z toho, že jedno mladé dievča prežilo. Celú rodinu odviezli z Piešťan kamsi do Poľska. Bola to moja rovesníčka, preto som si predstavoval sám seba. Potom ich večer naložili do nákladných áut a ona bola v poslednom. Chytili sa s kamarátkou pevne za ruky a vyskočili, kdesi v tmavom lese. Našla ich žena, ktorá ich zachránila,“ rozpráva Ľubomír Mrňa a pokračuje: „Ja sám som si uvedomil, že by som nevyskočil, viezol by som sa ďalej, na smrť, pretože všetci ostatní zahynuli.“

Spomienka sa konala v rámci projektu financovaného Európskou úniou. Jeho súčasťou bola exkurzia piešťanských školákov v koncentračnom tábore Osvienčim, výstava fotografií a na september je naplánovaná konferencia na tému holokaust, ktorej sa zúčastnia aj deti z partnerských miest Ustroň a Luhoačovice.

[nggallery id=1376]

Text, foto a video: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972