Connect with us

Aktuality

Po týždni je pitná voda v Piešťanoch stále znečistená sedimentami, obyvateľom dochádza trpezlivosť

Published

on

Viac ako týždeň odvtedy čo Trnavská vodárenská spoločnosť musela presmerovať tok prúdenia vody vo vodovodnom systéme v Piešťanoch pre viaceré poruchy na výtlačnom potrubí do vodojemu v Moravanoch nad Váhom, sa obyvatelia Piešťan stále sťažujú na špinavú znečistenú vodu.

Najviac podnetov prichádza z lokality ulice A. Hlinku, ale ani na A. Trajane, či na sídlisku Juh, nie je všetko v poriadku. Technická riaditeľka TAVOS-u hovorí, že ak situácia pretrváva, problém musí byť na vnútorných rozvodoch, inak si nevedia vysvetliť, že je voda stále zakalená. Obyvateľom už dochádza trpezlivosť.

„Už týždeň tečie studená voda znečistená vraj usadeninami z potrubia. Je možné, aby po týždni používania vody v domácnostiach stále boli vo vode sedimenty z potrubia?Čiastočky sa dajú rozotrieť a majú hnedú farbu. Je to nechutné. Všetci sa vyjadrujú, že je to v poriadku, no v poriadku by bola voda bez pevných čiastočiek,“ napísala nám v piatok obyvateľka z A. Hlinku, ktorá má takto špinavú studenú vodu a svoje tvrdenia podoprela fotografiami z piatka rána.

V sobotu dopoludnia sa sťažovala ďalšia obyvateľka z A. Hlinku: „Neviem, či by som tento mesiac nemala namiesto vodárňam platiť kúpeľom, kedže nám tečie piešťanské bahno z vodovodu.“ 

Rovnako tak v sobotu dopoludnia pretrvával problém na Brezovej ulici, odkiaľ prišli ďalšie fotografie ilustrujúce situáciu.

So žiadosťou o reakciu sme opäť oslovili Trnavskú vodárenskú spoločnosť. Technicko-prevádzková a investičná riaditeľka Barbora Blahová reagovala v piatok: „Máme od včera poobedia kompletné výsledky rozborov vody, ktoré boli realizované v pondelok 12.02.2018 od 10,00 do 12,45 hod. na nasledovných odberných miestach: Reštaurácia Semafor, ul. A. Hlinku 54/53, Nemocnica, Winterova ul., Reštaurácia Slovenský dvor, ul. Adama Trajana 6, Piváreň Český budík, ul. Teplická. Všetky vzorky vody vyhoveli vo všetkých ukazovateľoch. Pokiaľ takýto problém pretrváva, je to pravdepodobne spôsobené zanesením vnútorných rozvodov – stúpačiek. Mali sme informácie, že sa prevažne jednalo o rozvody teplej vody, z ktorých tiekla ešte zakalená voda. Toto je už vecou správcu bytového domu, predpokladám. Viac k problematike neviem uviesť, voda vo verejnom vodovode je nezávadná. Informovali sme aj RÚVZ. Žiadne zásahy do vodovodnej siete sme od minulého týždňa nerealizovali.“

Odberatelia sa sťažovali na to, že sedimenty sa nachádzajú v studenej i teplej vode. Svoje vyjadrenie k problematike nám zaslali aj zástupcovia Bytového podniku, ktorý je správcom bytov a je zodpovedný za dodávky teplej vody. „Bytový podnik Piešťany, s.r.o. zaznamenal podnety od občanov, ktoré súviseli s viacerými poruchami na vodovodnej sieti spoločnosti TAVOS, a.s., ktoré sa vyskytli v popoludňajších hodinách dňa 09.02.2018. Následkom týchto porúch došlo k zhoršeniu senzorických vlastností vody. Podľa hlásení občanov mesta Piešťany a následnom prešetrení našou spoločnosťou, bola voda znečistená na sídlisku A. Trajana, Juh a Valova. Nakoľko pri poruche, ktorá bola spôsobená spoločnosťou TAVOS, a.s. došlo aj k zaneseniu našich rozvodov, bezodkladne sme pristúpili k čisteniu filtrov, čisteniu ohrevov teplej vody, doskových výmenníkov tepla, k čisteniu filtrov pred čerpadlami v obytných domoch a kotolniach. V súčasnosti neevidujeme žiadne podnety od občanov mesta Piešťany, avšak v prípade problémov so zhoršenou kvalitou teplej vody, okamžite pristúpime k opätovným prácam v uvedených vykurovacích zónach,“ informoval riaditeľ Bytového podniku Vilam Hubinský. 

Napriek tomu, že sťažnosti obyvateľov   pretrvávajú, situácia nie je stále doriešená. Na otázku koľko sa môžu ešte objavovať sedimenty vo vode, sme od TAVOSu konkrétnu odpoveď nedostali. Jedna z obyvateliek, ktorá sa nám telefonicky sťažovala do redakcie tvrdila, že dovolať na na dispečing TAVOSu, jej trvalo viac ako hodinu, kým niekto zdvihol. Okrem iného ju zaujímalo, kde si môže nabrať vodu z cisterny. Odpoveď dostala v duchu, že v teréne sú všetky, keďže nie sú na dvore. Na otázku, kde presne sú a kde si môže nabrať čistú vodu, jej dispečer nevedel odpovedať a žiadna takáto informácia sa nenachádza ani na webovej stránke Trnavskej vodárenskej spoločnosti.

-th- Foto: -citatelia-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články