Po pokojných Dušičkách počet nehôd opäť vzrástol, na cestách sa ich stalo až 233

Po pokojných Dušičkách počet nehôd opäť vzrástol, na cestách sa ich stalo až 233

8. novembra 2016 Off Od PNky.sk

Začiatok „dušičkového“ týždňa sa na cestách niesol v pozitívnom duchu, zlom nastal v polovici týždňa. Celkovo v minulom týždni od 31. októbra do 06. novembra zahynuli pri 233 nehodách dvaja chodci a štyria vodiči a ich spolujazdci.

Dopravní policajti v okrese Dunajská Streda zaevidovali za posledné dni, v piatok a v sobotu dve nehody s účasťou chodca. V piatok, 4. novembra poobede riadil auto 18-ročný nevodič z Dunajskej Stredy. Pri cúvaní s autom Hyundai Atos na parkovisku vo Veľkom Mederi si nechal otvorené ľavé dvere, ktorými počas cúvania zachytil chodca. Nárazom spadol 75-ročný muž na zem a predbežne utrpel otras mozgu a zranenie hlavy. Vzápätí pri cúvaní narazil aj do odstaveného auta Hyundai SantaFe. Policajti na mieste zistili, že vodič jazdil bez vodičského oprávnenia. Okolnosti a príčiny nehody polícia naďalej vyšetruje.

K druhej nehode došlo v sobotu, 5. novembra podvečer v meste Dunajská Streda. 43-ročný vodič na aute Škoda Fabia išiel po Veľkoblahovskej ceste smerom do centra, keď zachytil spätným zrkadlom 55-ročnú miestnu ženu. Tá bola prevezená so zraneniami na ošetrenie do nemocnice. Žena sa práve nachádzala na priechode pre chodcov, vodičovi prichádzala na vozovku z jeho ľavej strany. Polícia alkohol pri nehode nezistila. Aj táto nehoda je naďalej v štádiu vyšetrovania.

Minulý týždeň vo štvrtok 3. novembra zomrel v Rudlove (okr. Vranov nad Topľou) 25-ročný vodič, keď z doposiaľ nezistených príčin zišiel z cesty na rovnom úseku, narazil do plotu rodinného domu. Náraz vozidlo odhodil na druhú stranu a skončilo v priekope. Deň po, v piatok 4. novembra, v katastri mesta Ružomberok došlo k zrážke dvoch osobných áut po prejdení zákruty, keď jedno prešlo do protismeru. Vodič, 57-ročný Čech, zomrel na mieste nehody.

Koniec posledného týždňa bol mimoriadne tragický, v jeden deň boli až tri nehody. Aj tie si vyžiadali najvyššiu daň, život človeka. V katastri obce Šaľa zrazil vodič 24-ročného chodca, ktorý sa pohyboval po ceste krátko po polnoci bez reflexných prvkov. Aj vo Vavrišove (okr. Liptovský Mikuláš) zomrel chodec, vo veku 43 rokov. Prechádzal cez cestu. V Gerlachove prešla na mokrej ceste do protismeru 18-ročná vodička a narazila do protiidúceho vozidla. Jeho 65-ročný vodič a 43-ročná spolujazdkyňa zomreli hneď, ďalší traja zranení pasažieri skončili v nemocnici. Presné príčiny nehôd sú samozrejme predmetom vyšetrovania, avšak ich najhoršie následky a teda smrť, je nezvratná.

Polícia apeluje na ľudí, aby sa na jazdu maximálne sústredili. V oboch prípadoch išlo o zranenia, ktorým sa dalo predísť. Okrem nesprávneho cúvania bola príčinou nehody pravdepodobne aj nedostatočná znalosť predpisov a v druhom prípade išlo o nehodu na priechode pre chodcov. Vodiči by mali pred priechodmi a pri ich prejazde obzvlášť zbystriť pozornosť.

-inf/Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave, Prezídium Policajného zboru/Foto: archív-