Po ťažkej chorobe v týchto dňom zomrel Srečko Mustagrudič. Rodák z Mostaru prišiel na Slovensko začiatkom 90-tych rokov, keď tu našiel útočisko pred vojnou. Domovom sa mu stali Piešťany a zanechal tu významnú stopu pri organizácií podujatí spojených s výtvarným umením.

Srečko Mustagrudič bol podnikateľom, zberateľom umeleckých diel, galeristom a zanieteným organizátorom výstav. V roku 1998 si od Mesta Piešťany prenajal priestory bývalého fotoateliéru v parku a vytvoril tu kaviareň s galériou. O otvorení týchto priestorov sa píše v mestská kronika: „22. júna 1999 bola na okraji parku v Piešťanoch otvorená umelecká kaviareň s galériou. Majiteľom kaviarne a galérie je Ing. Srečko Mustagrudič. Na jej otvorení bol prítomný veľvyslanec Chorvátskej republiky na Slovensku Dr. Gjuro Deželič a ďalší hostia. Vstup do galérie je osadený obrazmi piešťanských maliarov Emila Pauloviča a Ctibora Krčmára, ostatné obrazy sú zo zbierky Ing. S. Mustagrudiča a ďalších autorov. V objekte sa tiež nachádza kaviareň s terasou Art Café Galery.“

Art Café Galery bolo jedným z centier výtvarného umenia v Piešťanoch i na Slovensku

Galéria sa za roky stala jedným z centier umeleckého života v Piešťanoch. Na podujatiach sa pravidelne zúčastňovali významné osobnosti domáceho i zahraničného života.

„Dňa 23. novembra 2000 tu bola slávnostne otvorená výstava obrazov rakúskej veľvyslankyni na Slovensku Gabrielle Matzner za účasti mnohých významných osobností. V roku 2000 sa tu uskutočnilo ešte niekoľko ďalších zaujímavých výstav. Boli to napr. výstava fotografií piešťanského fotografa Dušana Knapa (za účasti prezidenta R. Schustera), výstava obrazov chorvátskeho umelca Vilka Žiljaka, výstava piešťanského architekta a karikaturistu Boba Perneckého. Ďalej tu vystavoval chorvátsky umelec Prof. Dr. Vilko Žiljak obrazy počítačovej techniky. V r. 2001 sa v galérii MM konala výstava z tvorby významného slovensko-francúzskeho medailéra Williama Schiffera. Na vernisáži sa zúčastnilo mnoho významných osobností, medzi nimi napríklad prezident SR Rudolf Schuster či kardinál Korec. Významnou udalosťou bola aj výstava fotografií Pavla Demeša v apríli 2003, ktorú otvoril vtedajší minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. V marci 2004 zorganizoval Srečko výstavu fotografií vtedajšieho prezidenta SR Rudolfa Schustera „Z mojich najmilších“. Okrem Galérie MM Srečko organizoval niekoľko výstav aj v Galérii Fontána (Fotografie I. Kriváka, Vôňa Dalmácie zo Sarajeva),“ popisuje na svojich stránkach aktivity S. Mustagrudiča Piešťanské informačné centrum.

V roku 2000 bola Srečkovi Mustagrudičovi udelená Cena primátora mesta Piešťany za realizáciu významných výstav a za šírenie dobrého mena mesta Piešťany doma i v zahraničí.

HOME (english subtitle) from Jan Corba on Vimeo.

Česť jeho pamiatke!

-red- Foto: Pavol Demeš Zdroj: Kronika Mesta Piešťany, Piešťanské informačné centrum

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972