Connect with us

Aktuality

Plavci spustili petíciu za zachovanie krytého bazéna, veci sa hýbu

Published

on

Už viac ráz sa hovorilo o tom, že posledný plavecký krytý bazén v Piešťanoch, ktorý funguje v hoteli Sĺňava, skončí. Zatiaľ sa tak nestalo, avšak obavy plavcov a vodných pólistov majú tento raz naozaj reálne kontúry. Prevádzkovateľ totiž informoval vedenie mesta o zámere ukončiť prevádzku stratového bazéna. Zástupcovia plaveckých športov preto spustili petíciu za zachovanie krytého bazéna. Ohľadom bazéna na Sĺňave už vedenie mesta rokovalo s majiteľom, pričom sa vynárajú aj iné možnosti riešenia situácie. Pracovné stretnutie zainteresovaných je zvolané na koniec týždňa. Rovnako vo vývoji je aj riešenie krytého bazéna v mestskom parku a nové informácie by mali odznieť už na zajtrajšom zastupiteľstve. 

IMG_6026_resize[1]

„Obraciame sa na obyvateľov mesta Piešťany a okolitých obcí so žiadosťou, aby svojim podpisom podporili snahu predstaviteľov mesta Piešťany za zachovanie dočasnej prevádzky jedinej krytej plavárne v Piešťanoch a okrese Piešťany a urýchlené riešenie nového plaveckého centra,“ píšu v internetovej petícii jej podávatelia za Piešťanský plavecký klub a Športový plavecký klub Kúpele Piešťany.

Materiál o situácii ohľadom bazéna v hoteli Sĺňava bol predložený na prelome mesiacov november a december na rokovanie komisie MsZ pre šport a rekreáciu a komisiu pre financie a podnikanie. Podľa neho bol návrh na prenájom bazéna pre Mesto Piešťany doručený na MsÚ 23. novembra. „Návrh bol podložený informáciou, podanou  riaditeľom hotela L. Mackovjakom, že Sorea, s.r.o.  rozhodla o zatvorení hotelového bazéna z ekonomických dôvodov. Bazén má 5 dráh, jeho rozmery sú 25x12m a je otvorený denne od 7.00 h do 11.00 h a od 14.00 h do 21.00 h. Je využívaný verejnosťou, ale trénujú v ňom i športové kluby. Využívajú ho v pomere cca 50% verejnosť a na 50% športové kluby,“ píše sa v materiáli, ktorý dostali komisie.

Členovia boli oboznámení aj so stručnými kalkuláciami nákladov potrebných na zachovanie bazéna. Predpokladaný mesačný prenájom za využívanie bazéna a priľahlých priestorov bol stanovený na 5 000 € mesačne. Úhrady energií sa podľa predložených informácií pohybujú na úrovni 3800 € za mesiac. Predpokladané výnosy z prevádzky bazéna sú približne 5000 € mesačne, takže predpokladaná strata pre potencionálneho prevádzkovateľa, ktorým by mohlo byť Mesto Piešťany, alebo iný subjekt (plavecký klub alebo spoločnosť) je okolo 4000 € mesačne.

Obe komisie odporučili vedeniu mesta rokovať  o podmienkach nájmu bazéna v hoteli Sĺňava s vlastníkom. Podľa vyjadrenia primátora mesta, niekoľko rokovaní sa už uskutočnilo a ďalšie je plánované na štvrtok 17. decembra. Medzičasom bolo zvolané pracovné stretnutie zástupcov plaveckých klubov, klubu vodného póla, vedenia mesta a poslancov vo veci prenájmu bazéna Hotela Sĺňava, či iného riešenia vzniknutej situácie v súvislosti s ďalšou existenciou vodných športov v Piešťanoch na piatok 18. decembra.

Aktuálne prebieha tiež príprava návrhu projektu krytého bazéna v mestskom parku súkromným investorom, ktorý svoj zámer prezentoval na mestskom zastupiteľstve v novembri. Podľa dostupných informácií by už zajtra na mestskom zastupiteľstve mali odznieť nové informácie.

-th- Foto: -lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články