Connect with us

Aktuality

Plánovaný kanál medzi Váhom a Moravou vyvoláva viaceré otázky

Published

on

Pre pár dňami sa na verejnosť dostala informácia o plánovanom prepojení rieky Morava s riekou Váh umelo vytvoreným kanálom dlhým osemdesiat kilometrov a začínajúcim pod Piešťanmi. V projekte za niekoľko miliárd, o ktorom rokovali český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Róbert Fico, sa počíta aj s vybudovaním  štyri kilometre dlhého tunela  pod Malými Karpatmi. Miera ekonomickej návratnosti pri obrovskej investícii, rovnako ako ekologický dopad na chránené krajinné oblasti Malých Karpát a Záhoria však vyvoláva viaceré otázky.
mapy-cz1-690x445

Alternatívne trasy plánovaného spojenia Moravy s Váhom  (www.dennikn.sk/www.d-o-l.cz)

Jeden z variantov riečneho prepojenia začína na rieke Morava pri českom meste Hodonín, smeruje cez Myjavu a končí pri Drahovskej hati. Ďalšími možnosťami sú trasy okolo Gbelov alebo Kútov vlievajúce sa do toku Váhu pri Leopoldove, respektíve pod Hlohovcom.
Český prezident Miloš Zeman lobuje za vybudovanie tristoosemdesiat kilometrovej siete prepájajúcej rieky Dunaj – Odra – Labe už niekoľko rokov. Megalomanská stavba sa stretáva s negatívnymi reakciami zo strany ekonomickej i ekologickej. Proti sa postavila napríklad dvadsaťdvačlenná komisia pre životné prostredie Akadémie vied Českej republiky. Podľa ich stanoviska nemá kanál ekonomické, sociálne ani ekologické opodstatnenie a navyše by mohol narušiť zvyšky prirodzených ekosystémov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 maj18

Odborníci tiež upozorňujú na to, že finančná návratnosť mnohomiliardovej stavby (6,5 miliardy eur) by bola minimálna a finančné zaťaženie rozpočtu obrovské. Český prezident si navyše za výroky ohľadom riečneho prepojenia minulý rok vyslúžil anticenu Ropák, udeľovanú za najväčší proti-ekologický počin. Napriek uvedeným negatívnym dopadom, ktoré zhodnotila komisia v susedných Čechách sa o výstavbe podobného kanála u nás reálne uvažuje a miliardový projekt možno dostane na Slovensku zelenú. Otázne zostáva či by nebolo lepšie obrovské finančné prostriedky použiť skôr na opravu chátrajúcej infraštruktúry, protipovodňové opatrenia alebo výstavbu nového mostného prepojenia pri Piešťanoch.

„Takýto významný projekt určite bude mať zásadný vplyv na životné prostredie a hlavne ekosystémy na Záhorí, v Malých Karpatoch aj na Považí. Momentálne sa však k rozsahu vplyvu nie je možné dostatočne vyjadriť, keďže nie sú známe detaily zámeru. Otázna je takisto ekonomická efektivita projektu a či je vôbec takýto projekt pre tieto regióny potrebný. Silne však pochybujeme o zmysluplnosti a návratnosti podobných zámerov. Dôležité je však seriózne informovanie verejnosti, zapojenie mimovládnych organizácií aj odborníkov už do úvodných fáz príprav projektu. Nie je prijateľné dohadovať sa o takýchto významných aktivitách platených z verejných financií iba na vysokej politickej úrovni a následne tlačiť verejnosť do akceptácie zámeru,“ uviedol v stanovisku pre náš portál Pavol Široký, koordinátor energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

Autor: -lt- Foto: -th-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články