Connect with us

Aktuality

Pitevňa zostala napospas vandalom, nemocnici hrozí pokuta

Published

on

Po šokujúcom odhalení televízie Markíza začala konať polícia aj Úrad pre ochranu osobných údajov. V bývalom pracovisku patológie pri budove na Radlinského ulici, ktorú Piešťanci prezývajú Krošlákovec, boli koncom minulého týždňa nájdené vzorky ľudských tkanív aj osobné údaje. Práve kvôli nim možno čaká Nemocnicu Alexandra Wintera (NAW) postih.

kroslakovec pitevna

Jej vedenie už podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Neoprávnene totiž vnikol do budovy, kde bola kedysi patológia. „Z obhliadky miesta činu za prítomnosti polície sme zistili, že neznámy páchateľ vybral tento materiál zo skrine a porozhadzoval ho po miestnosti,“ píše sa v stanovisku nemocnice.

Podľa policajnej hovorkyne Mária Linkešovej polícia zaevidovala tento prípad ako priestupok proti majetku: „Citlivé údaje, ktoré policajti na miestach bývalej pitevne našli, bude polícia riešiť cez Úrad na ochranu osobných údajov SR.“

Podľa jeho hovorkyne hrozí nemocnici postih. „Ak sa konaním preukáže pochybenie prevádzkovateľa má (Úrad na ochranu osobných údajov, pozn. red.) právomoc udeliť opatrenie na odstránenie nedostatkov, ako aj pokutu podľa závažnosti porušenia, ktorého sa dopustil,“ informovala Lucia Kopná.

Dodala, že NAW musí chrániť osobné údaje a likvidovať ich zákonným spôsobom. „Je potrebné brať do úvahy aj osobitné predpisy, ktoré môžu stanovovať spôsob likvidácie biologických vzoriek a tkanív.“ Kedže sa táto inštitúcia prípadom aktuálne zaoberá, nechcela ho hovorkyňa ďalej komentovať.

Z Úradu verejného zdravotníctva SR sme dostali odpoveď, že nedošlo k porušeniu platných predpisov upravujúcich ochranu zdravia. Jeho hovorkyňa Lenka Skalická povedala, že nakladanie so vzorkami ľudských tkanív nespadá do kompetencie orgánov verejného zdravotníctva. Nemocnica je však povinná zdravotnícke preparáty likvidovať v spolupráci s firmou, ktorá sa tým zaoberá.

Krošlákovec je už dlho útočiskom ľudí bez domova. Pred časom tam horelo, chátrajúcu budovu a celé jej okolie postupne devastujú vandali. S tým, že objekt chátra muselo byť oboznámené aj vedenie NAW.

„Máme za to, že k pochybeniu zo strany nemocnice nedošlo, nakoľko predmetné vzorky neboli voľne dostupné, boli uložené v zabezpečenej budove v uzamknutej miestnosti v plechovej skrini. Neznámy páchateľ neoprávnene vnikol do týchto priestorov, vybral vzorky zo skrine a porozhadzoval ich po miestnosti,“ uviedla v písomnej odpovedi riaditeľka NAW Mária Domčeková.

Nájdený materiál bol podľa nej určený na likvidáciu. Za týmto účelom ho však odviezli až tri dni po odhalení televízie Markíza.

Budúcnosť bývalého doliečovacieho oddelenia je neistá. O jeho prenájom prejavila záujem charitatívna organizácia. Podľa Márie Domčekovej je pozemok pod budovou určený ako prioritný majetok a zákon o neziskových organizáciách ho nedovoľuje predať, prenajať ani vypožičať.

„Samotná budova je vo veľmi zlom technickom stave a nie je schopná užívania. Charitatívna organizácia nás oslovila, prebiehajú rokovania o možnej spolupráci avšak v iných vhodnejších priestoroch nemocnice,“ uzavrela riaditeľka NAW.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články