Connect with us

Aktuality

Piešťany si pripomenuli víťazstvo nad fašizmom, pozornosť pútal mladík v sovietskej uniforme

Published

on

Piatkovým kladením vencov k Pamätníku osloboditeľom na Námestí SNP a uložením kytíc k ďalším dvom pomníkom hrdinom druhej svetovej vojny – padlým rumunským vojakom na Žilinskej ceste a príslušníkom letectva v parku, si zástupcovia mesta a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý Európa oficiálne slávi 8. mája. Medzi účastníkmi pútal pozornosť mladý muž v historickej vojenskej uniforme. Okrem pamätníkov ju mohli spoznať aj mladšie ročníky, najmä z filmov o oslobodení.

IMG_1294
Išlo o 18-ročného Miroslava Petríka, ktorý si ako zástupca Klubu vojenskej histórie Prašník prišiel uctiť padlých hrdinov. Študent Strednej odbornej školy technickej v Piešťanoch hovorí, že vojnová tematika ho zaujímala už od mala. „Keď som začal študovať viac o histórii druhej svetovej vojny, pozerať si dobové materiály, uvedomil som si, že v nej bojovali chalani v mojom veku, pokladali životy za slobodu a preto je dôležité na to nezabúdať.“ Stal sa tiež členom klubu, ktorý sa snaží udržiavať v povedomí Slovákov informácie o tomto závažnom období našej histórie a zaoberá sa aj ukážkami bojov, napríklad zo Slovenského národného povstania. Podarilo sa mu zohnať i originálne časti uniformy, ako blúzu, ktorú používali sovietski vojaci od roku 1943, ako i detailnú repliku vojenských nohavíc. Na hrudi mu svietili dva metále: odznak gardového vojaka a Leninov rád, ktorý dostávali mladí červenoarmejci ešte v medzivojnovom období.

 

IMG_1248
Pred samotným pietnym aktom predniesol prejav poslanec a zástupca primátora Tomáš Hudcovič, ktorý zároveň ospravedlnil neúčasť Miloša Tamajku kvôli pracovnej ceste. Spomenul tiež záznamy z mestskej kroniky zo začiatku mája roku 1945, ktoré hovoria aj o radosti a oslavách. Hoci Piešťany oslobodili ruskí a rumunskí vojaci ešte 4. apríla 1945, ôsmeho mája prichádzajú správy o kapitulácii Nemecka. Deviaty máj Piešťanci už slávili ako sviatok slobody. O 12. hodine na 5 minút zaznela obecná poplachová siréna, popoludní sa konalo veľké manifestačné zhromaždenie. Večer pokračovali oslavy fakľovým sprievodom,  usporiadaným vojskom a ohňostrojom. Vojenské jednotky, ktoré zostali v Piešťanoch, ešte do neskorých nočných hodín strieľali do vzduchu z pušiek, guľometov, protilietadlových diel, použili aj svetlomety a rakety. So spomienkou a príhovorom po ňom vystúpil Pavol Hložka zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorému sa zdalo, že spomienky na padlých sa zúčastnilo len málo poslancov či miestnych organizácií.

IMG_1262

IMG_1273Padlým vojakom, ktorých mená sú vyryté na zadnej strane pamätníka na Námestí SNP vzdali česť aj príslušníci armády Slovenskej republiky, niekoľko poslancov Mestského zastupiteľstva, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a zástupcovia z Mestského a Okresného úradu v Piešťanoch.

IMG_1288 IMG_1255
IMG_1284IMG_1293IMG_1287IMG_1290IMG_1275

IMG_1277

IMG_1299

IMG_1317M. Petrík-red-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články