Connect with us

Aktuality

Piešťany sa zapíšu do histórie, chystá sa tu rekord s humanoidným robotom

Published

on

V sobotu 9. júna 2018 sa spojí človek a robot NAO do živej reťaze. Prvý krát v histórii Slovenska. ON Semiconductor Slovakia plánuje rekord s humanoidným robotom na svojej vedecko-zábavnej oslave 20. výročia. Pozvaná je i široká verejnosť.

„Sme inovatívna firma, ktorú zaujímajú autonómne technológie a inteligentná robotika. Živú reťaz chceme vytvoriť ako symbolický odkaz k čoraz intenzívnejšej spolupráci človeka a robota,“ informuje o rekorde Peter Jurčík, HR manažér spoločnosti. Pokus o rekord je oficiálne zaregistrovaný v Slovenských rekordoch. „S robotom NAO chystáme aj veľkú mexickú vlnu. Našu oslavu 20. výročia sme poňali vedecko-zábavne. Pozývame všetkých, ktorí majú radi inovácie“.

Podujatie je rozdelené na 5 zón: vedecká zóna, robotická zóna, zóna myslenia, zábavná zóna a pohybová zóna. Na pódiu sa predstaví stand -up show Silné reči, kde diváci uvidia komikov Jakuba Lužinu a Jaroslava Abaffyho, divadielka, tanečné vystúpenia aj parkour show.

Workshopy ovládania dronov a akrobacie

O 14.00 rozbehne zábavu akčná parkour & free run show s Teamom SX, ktorá bude pokračovať individuálnymi workshopmi na žinenkách, kde si môžu účastníci vyskúšať s inštruktormi základy akrobacie. Jedinečný bude aj workshop s dronmi, na ktorom môžu záujemcovia na vlastnej koži zažiť ovládanie najmodernejších dronov.

Hudobný nástroj známy z koncertov  Björk

V zóne myslenia je pripravených viacero unikátnych nápadov. Interaktívny hudobný nástroj Reactable používa na koncertoch i speváčka Björk. Reactable je založený na spájaní samplov, loopov a pozostáva z viacerých kociek, z ktorých každá predstavuje iný zvuk.

Veľký záujem u verejnosti vždy vyvoláva aj moderné Fotozrkadlo a hra na Lovca svetla. Ide o tréningový program, aký absolvujú aj piloti F1 na otestovanie reakčného času a cibrenie postrehu.

Originálne vedecké pokusy pre najmenších

Už škôlkári sa môžu na podujatí zahrať na malých vedcov. V tvorivých technologických dielňach si môžu vytvoriť vlastný svietiaci odznak, farebný sliz z lepidla, naučiť sa zvizualizovať si zvuk, alebo si vykrútiť na bicykli cukrovú vatu. Čaká ich aj zaujímavá kreatívno-konštrukčná aktivita, počas ktorej si poskladajú vlastného elektrického kefovacieho chrobáčika. Stačí len prísť s chuťou realizovať svoj nápad.

Za každý vedecký experiment získajú deti pečiatku „Malého vedca“ a za „plný počet bodov“ ich čaká v zázračnom Laboratóriu darček.

Na pódiu sa o 13.00 h deťom predstaví zábavné interaktívne zoskupenie EDU DRAMA, ktoré ich zoberie na opustený ostrov s Pipi dlhou Pančuchou, kde sa naučia hrať „guľky“ s perlami a čo je ešte dôležitejšie, naučia sa prežiť, sformulovať si vlastný názor a premýšľať v súvislostiach. „S podporovaním invencie treba začať u detí čím skôr. V ON Semiconductor podporujeme mnohé technologické či robotické súťaže pre základné, stredné i vysoké školy. Niektorí z talentov potom u nás pokračujú na stáži, až sa stanú súčasťou tímu ON Semiconductor“, vysvetľuje P. Jurčík.

Robot, ktorý kreslí portréty

Na podujatie prijal pozvanie aj umelecky nadaný Drawing robot. Ide o šikovné robotické rameno, ktoré dokáže na základe fotografie nakresliť čiernobiely portrét. K dispozícii bude počas celej akcie aj rekordman Nao, ktorý dokáže zatancovať choreografiu, zarecitovať báseň alebo zaspievať.

V rámci oslavy 20. výročia budú mať návštevníci možnosť prezrieť si moderné priestory spoločnosti. ON Semiconductor pôsobí na Slovensku v Piešťanoch a Bratislave už dve desaťročia. Zabezpečuje technickú, marketingovú a obchodnú podporu pre korporátnych klientov v Ázii, Európe i Amerike vrátane návrhu polovodičových súčiastok a IT podpory pre celú korporáciu. „Srdečne pozývame všetkých, ktorí by chceli zažiť technologicky inšpiratívne podujatie. Radi vás uvidíme v našom areáli s celými rodinami, vstup je voľný“.

O spoločnosti ON Semiconductor
Spoločnosť ON Semiconductor (Nasdaq: ON) poskytuje energeticky úsporné inovácie, ktoré umožňujú zákazníkom znižovať celkovú spotrebu energie. Je popredným dodávateľom polovodičových riešení a ponúka komplexné portfólio energeticky efektívnych, riadiacich, analógových, senzorových, logických, časovacích, komunikačných, diskrétnych a na mieru vyrábaných súčiastok. Výrobky spoločnosti ON Semiconductor pomáhajú technológom riešiť ich jedinečné úlohy v oblasti automobilového priemyslu, komunikácie, výpočtovej techniky, medicíny, vesmírneho programu a letectva a v oblasti obrany. Spoločnosť ON Semiconductor vytvorila a prevádzkuje spoľahlivý a rýchly dodávateľský reťazec na svetovej úrovni so zavedeným systémom zabezpečenia kvality a etickým programom rešpektujúc legislatívne požiadavky. ON Semiconductor prevádzkuje sieť výrobných podnikov, obchodných a vývojových centier na kľúčových trhoch v Severnej Amerike, Európe a v ázijských regiónoch. Viac informácií nájdete na www.onsemi.com.

TS

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články