Connect with us

Aktuality

Piešťany pomaly ožívajú, terasy a múzeá opäť pozývajú návštevníkov

Published

on

Po dlhých týždňoch reštrikcií uvoľnila vláda od stredy niektoré opatrenia a umožnila čiastočné otvorenie prevádzok. V sprísnenom hygienickom režime začínajú fungovať aj reštaurácie, kaviarne či múzeá v Piešťanoch a okolí.

Mala to byť historicky najlepšia sezóna, namiesto toho počíta cestovný ruch straty. Tak ako iné slovenské mestá, aj Piešťany pripomínali v uplynulých týždňoch mesto duchov. Po uzavretí štátnych hraníc a zavedení ďalších vládnych opatrení prestali najväčšie slovenské kúpele prijímať najskôr zahraničných, postupne potom aj slovenských klientov. Od konca marca boli piešťanské kúpele po prvýkrát v histórii úplne zatvorené, čo ovplyvnilo aj všetky naviazané služby. Oveľa vypuklejšie ako v mnohých iných regiónoch sa práve v Piešťanoch ukázalo, že na pandémiu ako prvé a najtvrdšie doplatilo odvetvie cestovného ruchu.

V týchto dňoch sa však do mesta opäť pomaly vracia život. Kúpele začali v prvej fáze poskytovať liečbu slovenským klientom, ktorí prichádzajú cez zdravotné poisťovne. Platia sprísnené hygienické opatrenia, každý hosť bude ubytovaný samostatne a sprievod nie je možný. V Piešťanoch sa ako prvý otvoril hotel Pro Patria, nasledovať bude Esplanade a Palace. Pre poistencov sa otvárajú aj kúpele Smrdáky, ktoré sú súčasťou skupiny.

Znovu sa trochu nadýchnu aj hotely, reštaurácie, kaviarne i múzeá v meste a okolí. Podľa nového nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR môžu začať prevádzky fungovať v obmedzenom a sprísnenom hygienickom režime. Otvárajú sa terasy, kde musí byť zabezpečený dvojmetrový odstup stolov, sociálny dištanc či dezinfekcia vo zvýšenej frekvencii. Hotely môžu poskytovať krátkodobé ubytovanie s donáškou jedla na izbu. Medzi ubytovaním dvoch hostí musí byť izba prázdna aspoň 24 hodín a tzv. mokré procedúry (bazény, wellness) aj fitness centrá ostávajú zatvorené.

Hoci podľa oficiálneho stanoviska adresovaného vláde majú podnikatelia v cestovnom ruchu výhrady k forme aj obsahu informácií o nových podmienkach fungovania, a tiež pochybnosti o ich ekonomickom prínose, predsa len aj mnohí členovia Rezortu Piešťany privítali, že sa už nemusia spoliehať len na donášku jedla či okienkový predaj.

Od stredy má otvorenú terasu WHY NOT COFFEE?! na Winterovej ulici v centre mesta. V piatok, 9. mája, otvorí terasu aj známa piešťanská kaviareň a reštaurácia La Musica. „Ak nám bude počasie priať, letná terasa bude otvorená od 11. do 18. hodiny,“ spresňuje manažérka Martina Ondková. „Hosťom ponúkneme obedové menu, ktoré si budú môcť dať na terase alebo zobrať so sebou. Denné menu budeme vydávať na základe vopred vytvorených objednávok.“

Hotel a reštaurácia Zuckmann Villa už poskytuje krátkodobé ubytovanie. „Od 14. mája otvoríme prednú aj zadnú terasu,“ dodáva prevádzkovateľ Tomáš Repáš. „Zavádzame tiež novinku click and pick, o ktorej budeme informovať v týchto dňoch na našej stránke. Ľudia si budú môcť online objednať jedlo a potom si ho u nás vyzdvihnúť. Hostia na terase si budú vyberať priamo z jedálneho a nápojového lístka.“

Krátkodobé pobyty poskytuje aj hotel Park Avenue, ktorý zároveň pozýva na príjemné posedenie s obsluhou priamo v nádhernom parku, ktorý ho obklopuje.

Cez víkend otvoria aj známe Balneologické múzeum Imricha Wintera vo všetkých jeho expozíciách. O ukončení obmedzeného režimu prevádzky múzea informoval jeho riaditeľ Vladimír Krupa. „Chceme zároveň poprosiť všetkých návštevníkov, aby dodržiavali dané hygienické opatrenia, teda prichádzali s rúškom, vydezinfikovali si pri vstupe ruky a počas návštevy zachovávali stanovené odstupy.“

Milovníci veteránov budú síce musieť tento rok oželieť slávnu piešťanskú medzinárodnú prehliadku Zlaté stuhy, no jeden z jej organizátorov, Ján Horňák, má predsa len pozvánku: „Od 14. mája bude opäť otvorené Classic Car Museum v Moravanoch nad Váhom. Stále ponúkame výstavu vozidiel a motocyklov so štýlovou hudbou a odborným výkladom.“

Na opätovné otvorenie v najbližších dňoch sa pripravuje aj Múzejné oddelenie Piešťany, ktoré je súčasťou Vojenského historického ústavu. Expozícia ponúka vyše 400 zbierkových predmetov dokumentujúcich výzbroj, výstroj a techniku čs. armády od konca 2. svetovej vojny až po rok 1992, aj techniku, ktorú používala Armáda SR.

Postupné otváranie rôznych piešťanských prevádzok ukazuje, aký rôznorodý a jedinečný mix atraktivít ponúka tento región. Potvrdzuje to Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany: „Predpokladám, že keď sa obmedzenia skončia, ľudia budú vyhľadávať najmä domáce destinácie, preto sa na toto obdobie intenzívne pripravujeme. Piešťany a okolie sú krásnym dôkazom toho, že nemusíte precestovať pol sveta, aby ste zažili perfektnú dovolenku so všetkým, čo od nej čakáte – slnkom, vodou, relaxom, dobrým jedlom, športovými aj inými voľnočasovými možnosťami a u nás, samozrejme, aj s kúpeľmi.“

Zdroj: Tlačová správa Rezort Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články