Connect with us

Aktuality

Piešťany oslávia Svetový deň cestovného ruchu

Published

on

Už 40 rokov upozorňuje 27. september na význam cestovného ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, ochranu prírodného a kultúrneho dedičstva, znižovanie nezamestnanosti a zlepšovanie kvality života.

Posledný septembrový víkend sa k oslavám Svetového dňa cestovného ruchu pripoja aj Piešťany. Mesto tak opäť dokáže, že to tu po celý rok žije, a to aj napriek neľahkej situácii spôsobenej epidemiologickými opatreniami.

Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany Tatiana Nevolná hovorí: „Hoci sa tento rok nemohlo konať mnoho podujatí, na ktoré sme sa všetci tešili, chceme našim obyvateľom a návštevníkom aj v neistých časoch ponúknuť program, za ktorým sa oplatí prísť. V Piešťanoch sa stále niečo deje a dôkazom toho sú aj oslavy pripravené s podporou OOCR Rezort Piešťany.“

Čo sa bude diať v Piešťanoch:

V nedeľu 27. septembra o 16:00 sa bude v piešťanskom mestskom parku konať komentovaná prehliadka Sochy Piešťan. Účastníci sa stretnú pri Hudobnom pavilóne. Architektka predstaví výtvarné diela umiestnené vo verejnom priestore, ktoré sa v Piešťanoch vyskytli z rôznych dôvodov. Na území parku poukáže hlavne na tie, ktoré boli súčasťou slávnej výstavy Socha piešťanských parkov. Bude sa venovať aj sochám, ktoré vznikli vo verejnom priestore ako doplnok k vznikajúcej architektúre. Kúpeľné mesto Piešťany vždy prirodzene priťahovalo umelcov rôznych národnosti, ktorí tu inšpirovaní atmosférou mesta tvorili svoje diela a niektoré mestu aj darovali.

Počas víkendu 26. – 27. septembra sa uskutoční 27. ročník národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regia. V areáli botanickej záhrady SOŠ záhradníckej v Piešťanoch na Brezovej ulici sa bude konať výstava súťažných prác Victoria Regia 2020 a Majstrovstvá Slovenska vo floristike, v botanickej záhrade budú umiestnené floristické práce žiakov aj špičkových floristov. Záujemcovia si môžu počas komentovanej prehliadky prezrieť zbierkové záhony, skleníky a pomologický sad. V minulých ročníkoch pripravovali žiaci záhradníckej školy štyri alegorické vozy do Kvetinového korza, tento rok ich nahradia bohaté statické kvetinové výtvory, ktorých bude osem až desať. Jedna z týchto dekorácií nájde svoje miesto aj v centre mesta. V areáli školy budú pripravené hry pre deti, aby sa aj najmenší návštevníci výstavy dobre zabavili. V rámci podujatia Victoria Regia vystúpi v sobotu 26.9. v Hudobnom pavilóne v mestskom parku Gatsby sound orchestra a hneď po ňom folklórny súbor Žito.

Víkend 26. – 27. septembra bude patriť aj jedinečnému programu nazvanému Historické dni v Piešťanoch. Podujatie sa začína prednáškovým putovaním po stopách tajomného hradu Baná a pokračuje ukážkami, workshopmi a rozprávkami pre dospelých aj deti. V rámci programu sa predstavia sokoliari, šermiari, historickí lukostrelci aj tanečníci, skupina Hector predvedie turnaj rytierov na koňoch. Sobotný večer spestrí koncert írskej skupiny Gemini a pred piešťanským publikom vystúpia aj kapely Strigôň a Vrbovské vŕby.

V sobotu 26. septembra bude mestský park dejiskom 15. ročníka festivalu Park Foto Piešťany. Usporiadateľ podujatia, Piešťanský fotoklub, pozýva na „najpríjemnejšie stretnutie amatérskych fotografov na Slovensku“. Na výstave fotografií v plenéri môže vystavovať každý priaznivec fotografie, či už na pripravených sieťach alebo vlastných stojanoch. Najlepšie fotografie bude hodnotiť odborná porota, ale aj verejnosť, ktorá môže priazeň jednotlivým dielam vyjadriť pripnutím štipca. Za najlepšiu fotografiu kvetín bude udelená osobitná Cena Victoria Regia.

V rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu pripravuje OOCR Rezort Piešťany aj jedno prekvapenie. „Nielen návštevníci našich podujatí, ale každý, kto príde posledný septembrový víkend do Piešťan, bude mať vstup do Balneologického múzea Imricha Wintera zdarma. Jedinou podmienkou je preukázať sa pri vstupe príspevkom, ktorý zverejníme najneskôr v piatok 25. septembra na našej stránke na sociálnej sieti Facebook.“

Kompletný program jednotlivých podujatí aj s miestom a časom konania zverejnil Rezort Piešťany na svojej stránke visitpiestany.sk a sociálnych sieťach.

Zdroj: Tlačová správa – OOCR Rezort Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články