Connect with us

Aktuality

Piešťany majú viac zelene ako iné mestá

Published

on

Možno si to ani neuvedomujeme, ale Piešťany sú v porovnaní s inými slovenskými mestami naozaj zelenšie. Okrem parku na kúpeľnom ostrove máme Mestský park, líniový park pri potoku Dubová, park je na mieste bývalého Pažického cintorína, pri Gymnáziu Pierra de Coubertina, veľa stromov je na Ulici Andreja Hlinku a zeleň je aj na sídlisku Adam Trajan. O množstvo trávnatých plôch i stromov sa starajú Služby mesta Piešťany, konkrétne pracovníci zo Strediska verejnej zelene pod vedením Andreja Cimbalíka.

Na Stredisku verejnej zelene pracuje 28 ľudí, ktorí sa starajú o kosenie, polievanie, ošetrovanie i výruby stromov, zber suchého lístia, nové výsadby, ale napríklad aj o odhrabávanie snehu. Na jedného zamestnanca pripadá plocha približne 4 hektáre. Zaujímavosťou je, že za socializmu vykonávalo rovnakú prácu 130 ľudí.

„Zeleň je hlavne o urbanizme, teda o výbere miesta a vytváraní vhodných podmienok pre jej rast. Nemôžeme sadiť bezhlavo, pretože vhodné dreviny sú dôležité rovnako ako ich umiestenie. Keď splníme niekoľko jednoduchých podmienok, zeleň bude zdravá a určite sa jej bude dariť,“ myslí si Andrej Cimbalík.

IMG_6068-560x374

V uplynulom období sme písali o vysychajúcich stromoch v meste a vedúci strediska verejnej zelene nám porozprával viac o tejto problematike. Podľa jeho vyjadrenia je počet stromov v Piešťanoch približne 50 000 kusov. Služby mesta majú za úlohu polievať stromy do troch rokov od ich vysadenia. Po dosiahnutí tohto veku sa polievanie stáva málo účinné. Len na jar tohto roku bolo vysadených 45 nových stromov, v roku 2014 to bolo 133 stromov a v roku 2013 to bolo ďalších 173 stromov. Niektoré z nich vysadili Služby mesta, iné boli vysadené v rámci investičných akcií, občanmi a organizáciami.

IMG_6536_resize

Na polievanie má Stredisko verejnej zelene k dispozícii dve multikáry s objemom 2 kubíky a jedno polievacie auto, ktoré má objem 7 kubických metrov. Pri účinnosti polievania je rozhodujúce umiestnenie stromov, ale aj typ pôdy a tiež spôsob ako sú zasadené. Niekde stačí polievať tak povediac podľa “normy“, ale napríklad na štrkovom podloží to nestačí, keďže voda rýchlo stečie do nižších vrstiev. Niektoré stromy pracovníci polievajú od roku 2009, teda tri roky nad “normu“, no napriek tomu vysychajú.

Dôvodov pre vysychanie stromov v meste však Andrej Cimbalík poodhalil viac. Jednou z najčastejších príčin je prekvapivo človek. Niektorí ľudia sa k stromom správajú naozaj bezohľadne a okrem vandalov, ktorí vytrhávajú mladé stromy sa nájdu aj ľudia, ktorí ich dlhodobo zámerne poškodzujú. Mladé, ale i staršie dreviny sa stávajú terčom útokov, ktoré sa navyše v mnohých prípadoch dlhodobo opakujú. Strom sa takýmto zásahom nedokáže brániť a tie tak väčšinou končia jeho vyschnutím. Títo ľudia obyvateľov Piešťan pripravujú nielen o nemalé finančné prostriedky, ale aj o zeleň, ktorá je pre každé mesto veľmi dôležitá.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články