Connect with us

Aktuality

Piešťany chcú vylepšiť vzťahy s partnerskými mestami, kultúrna výmena už odštartovala

Published

on

Jedno z partnerských miest Piešťan – české Poděbrady – otvorilo počas druhého májového víkendu  letnú kúpeľnú sezónu. Koncerty, divadlo, žehnanie prameňom, ale aj udelenie čestného občianstva, zažili na vlastnej koži po návšteve poslancov, ktorá položila základy kultúrnej výmeny, aj delegáti z vedenia mesta Piešťan. Viceprimátor Piešťan Michal Hynek a starosta Poděbrad Ladislav Langr  sa zhodli na to, že oblastí spolupráce by sa našlo aj viac – šport, školstvo, sociálnu oblasť, či výmenu rôznych benefitov, z ktorých budú ťažiť samotní obyvatelia.


Poděbrady sú významné kúpele zamerané na liečbu srdca, ciev a metabolických porúch. Ležia len necelých 50 km od Prahy a sú jedným z deviatich partnerských miest Piešťan. Tohtoročné, už 108. otvorenie „lázeňské“ sezóny zamerali na prezentáciu českej, slovenskej a francúzskej kultúry. Družobnými mestami Poděbrad sú okrem nás totiž aj české Mariánské Lázně a francúzske mesto Vertou.

Slávnostné otvorenie kúpeľnej sezóny odštartovalo v piatok vztýčením troch vlajok. Prvý deň bol venovaný Slovensku, partnerské mesto Piešťany sa v kultúrnom programe pochválilo Piešťanským Dixielandom a detským folklórnym súborom Striebornička. V programe vystúpil aj Vašo Patejdl a Cimbálová muzika Aleše Smutného.

Sobota patrila Francúzsku – návštevníci si mohli vypočuť koncert Édith Piaf – Mon Amour, či pozrieť si kankán, kabaret a Moulen Rouge v podaní tanečnej skupiny Siderea. Zaujímavé bolo aj vystúpenie skupiny Bran a divadelné predstavenie s názvom Znáte Coco Chanel?

Nedeľa sa niesla aj v duchu udelenia čestného občianstva profesorovi Milanovi Šamánkovi, poprednému európskemu kardiológovi. Popoludní zástupcovia mesta, cirkvi a kúpeľov ešte požehnali premene. Pripravený bol aj cyklovýlet a koncerty. Podvečer patril filmovej projekcii a besede.

Na Zahájení lázeňské sezóny sa svojím stánkom predstavil aj Rezort Piešťany, zastúpený jeho riaditeľom Štefanom Šiškom. „Propagovali sme región a doniesli sme aj výrobky slovenskej kuchyne – makové koláčiky, záviny, koláčiky z lineckého cesta od našich členov – Hotela Máj a Hotela Park, ďalej kúpeľné oblátky či trojhranky z Mesta Piešťany. O výrobky bol veľký záujem, a popri tom sa ľudia aj informovali o možnostiach návštevy Piešťan.“ Stánok počas piatkového popoludnia podľa riaditeľa neobišlo asi 500 ľudí. „Prevažne boli zo staršej generácie, ktorí si živo spomínali na časy, keď k nám chodievali a najviac ich zaujímalo, či je ešte otvorené kúpalisko EVA,“ dodal.

IMG_0669

To, že Piešťany mali v kultúrnom programe otvorenia letnej kúpeľnej sezóny v Poděbradoch svoje zastúpenie, nebola náhoda. Recipročne sa zasa na Otvorení letnej kúpeľnej sezóny v Piešťanoch predstaví Symfonický orchestr Gymnázia Jiřího z Poděbrad.

Kultúrna výmena je tak prvou lastovičkou naštartovania spolupráce medzi partnerskými mestami. Viceprimátor Piešťan Michal Hynek a starosta Poděbrad Ladislav Langr však našli možností spolupráce oveľa viac. Okrem kultúry by mohlo ísť o šport, školstvo, sociálnu oblasť, či výmenu rôznych benefitov, z ktorých budú ťažiť samotní obyvatelia.

Piešťany však chcú spoluprácu naštartovať aj s ostatnými partnerskými mestami. Naše kúpeľné mesto malo zastúpenie aj na otvorení kúpeľnej sezóny v Luhačoviciach, ktorá sa uskutočnila takisto v termíne 6. – 8. mája. Tam družobné vzťahy utužoval primátor Miloš Tamajka.

olks oPráve Luhačovice budú ďalším z miest, ktoré sa predstavia u nás v rámci Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. V nedeľu 5. júna popoludní sa u nás predstaví Pěvecký sbor Leoše Janáčka. V Hudobnom pavilóne vystúpia aj súbory z čínskeho Xichengu, poľskej Ustrońe a maďarského mesta Hajdúnánás.

Zdroj: www.piestany.sk, E. Bereczová/red, foto: ipodebrady.cz, Rezort Piešťany, video: YouTube

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články