Connect with us

Aktuality

Socha Štefánika bude odhalená už v novembri

Published

on

Miestny klub Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika zorganizoval verejnú zbierku na sochu, ktorá má pripomínať jednu z najvýznamnejších osobností našej histórie. Pocta slovenskému  diplomatovi, astronómovi, letcovi a generálovi by mala vyrásť v Mestskom parku oproti Balneologickému múzeu. Momentálne sa tu už nachádza betónový podstavec, do ktorého bude umiestnená socha a jej slávnostné odhalenie je naplánované na 14. novembra. Vedľa chodníka, ktorý vedie od hotela Slovan smerom do parku si treba zatiaľ dať pozor na odkrytý otvor s približne 30 centimetrovou hĺbkou.IMG_1900_resize

IMG_1907_resize

„V elektronickej verzii kroniky mesta Piešťany sme našli záznam o tom, že už v 20 rokoch minulého storočia existovala snaha o postavenie pamätníku, ale realizovaný nakoniec nebol. Miestny klub Milana Rastislava Štefánika sa teda rozhodol, že chceme naplniť tento ušľachtilý zámer. Málokto napríklad vie, že v Balneologickom múzeu je vôbec prvá expozícia zaoberajúca sa týmto významným mužom a aj preto sme sa rozhodli pre umiestnenie sochy práve oproti múzeu. Práce budú v najbližšej dobe pokračovať v réžii autora sochy Andreja Chotváča,“ povedal o dôvodoch a realizácii člen miestneho klubu Pavol Masaryk.

IMG_1894_resizeIMG_1902_resize

Autor plastiky, ktorý bol vybratý z viacerých možných uchádzačov je akademický sochár, maliar a dizajnér Andrej Chotváč. Betónovo epoxidová socha bude mestu pripomínať Milana Rastislava Štefánika, jeho zásluhy pre rozvoj Slovenska i netradičné prvenstvo Balneologického múzea.

mrš

„Fond pre postavenie pomníku Gen. M.R. Štefánika v Piešťanoch. V  roku  1920.  zrodila  sa  myšlienka:  vybudovať  v  Piešťanoch  národnému  hrdinovi slovenskému gen. M.R. Štefánikovi dôstojný pomník. Aby toto počínanie malo svoj úspech, bol zriadený fond pre postavenie pomníku gen. M.R. Štefánika v Piešťanoch, ktorý spravuje dľa stanov výbor. Predsedom je toho času Vojtech Skyčák okresný náčelník. Majetok fondu činí v hotovosti dľa dnešného stavu 140.000.- Kč. obec Piešťany poskytla k tomuto fondu do dnešného dňa 66.300,- Kč, okresný výbor 15.960,- Kč, jubilárny výbor v Piešťanoch 2.248.- Kč, kúpeľná komisia nasbierala od kúpeľných hosťov 2.181.- Kč. Sväz čsl. dôstojníkov 400.- Kč, Masarykova letecka liga odb. v Piešťanoch 776.66 Kč. Kúpeľné kino v Piešťanoch: 426.60 Kč. Príjem z predávaných blokov „tehla“ 1.026.- Kč, z predaných odznakov 1.532.- Kč a z rôznych darov, sbierok a príspevkov jednotlivcov asi 30.000,- Kč. Majetkový  stav  fondu,  ako  aj  horlivá  činnosť  výboru  zaisťujú,  že  skutočne  dielom monumentálnym bude zvečnená pamiatka nášho národného velikáša,“ znie zápis v kronike mesta Piešťany.

„Demokracia, to znamená myslieť skôr, než jednáš, či tým nepoškodzuješ blížneho, rodinu, národ, spoločnosť. To znamená opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť. Demokracia je organizovaná myšlienka, to je idea proti chaosu,“ znie jeden z výrokov Milana Rastislava Štefánika.

Darcovia môžu finančné prostriedky stále poukázať na číslo osobitného účtu 5074667767/0900 alebo do stacionárnej pokladničky v redakcii AB Piešťany na Školskej ulici. Verejná zbierka je schválená OU Piešťany a zapísaná v registri zbierok MV SR pod číslom 203-2015-004666.

-lt/foto: lt, Literárny archív Slovenskej národnej knižnice, Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články