Connect with us

Aktuality

Piešťanský pivovar otvára o pár dní, varenie piva je už v plnom prúde

Published

on

Piešťanský pivovar chystá svoje slávnostné otvorenie na 11. apríla. Proces výroby piva prebieha niekoľko týždňov a tak sa s prípravou miestnych špecialít už začalo. Cylindrokónické kvasné tanky alebo skrátene CK tanky sa začínajú pomaly plniť a prvé hektolitre budú už čoskoro dozreté. O tom čo všetko sa za prípravou nápoja skrýva sme sa rozprávali so sládkom novovznikajúceho pivovaru Viliamom Hujíkom.

IMG_7541_resize

Viliam Hujík má s varením piva bohaté pätnásťročné skúsenosti. K jeho príprave sa dostal už v siedmych rokoch prostredníctvom svojho otca, ktorý bol tiež sládkom, neskôr sa v odbore vyučil a remeslu zostal verný až doteraz. Jeho profesia je pre neho nielen zdrojom obživy, ale aj celoživotnou vášňou. Najväčším ocenením sú pre neho spokojní zákazníci a tak sa snaží dotvárať chuť piva podľa ich požiadaviek. S miestnou novovznikajúcou prevádzkou spolupracuje od jej začiatku. Pomáhal naplánovať technologický postup výroby a je tiež zodpovedný za receptúry pív, ktoré momentálne pripravuje.

REKLAMA

kia-042015-500

Pre potreby pivovaru bolo treba pomocníka a tak sa v Piešťanoch zaúča remeslu Viktor Michálek, ktorý sa stane po certifikovaní vôbec prvým lokálnym sládkom. Viliam Hujík je jedným z dvoch ľudí na Slovensku, ktorý je oprávnený takýto certifikát vydať. Vo Viktorovi Michálkovi našiel podľa vlastných slov veľmi šikovného učňa, ktorému postupne odovzdáva svoje vedomosti. Výhodou bolo aj to, že začínajúci kolega sa už predtým venoval domácej výrobe piva v malých množstvách, čo im v mnohom uľahčilo začiatky spolupráce. Práca si vyžaduje trpezlivosť, pretože každý deň strávia pri kotloch a tankoch až sedemnásť hodín. Vznikajúci zlatistý mok momentálne pripomína skôr burčiak, ale keď dokvasí, bude jedinečný, pretože bude navarený v Piešťanoch a my budeme právom hrdí na naše vlastné pivo.

IMG_7529_resize

„Malé pivovary sú podľa môjho názoru veľmi dôležité, pretože udržujú tradíciu slovenského piva,“ povedal Viliam Hujík na margo vzniku miestneho pivovaru. Za sebou má výrobu už viac ako 200 miliónov litrov nápoja. Najviac sa naučil od otca a veľa mu dala aj spolupráca s Romanom Šustákom, majiteľom dnes už neexistujúceho pivovaru Kaltenberg. Stojí za zrodom dvadsiatich pivných špeciálov, medzi nimi aj medových, zázvorových či višňových druhov a tiež ďalších päťdesiatich rozličných pív.

Za prípravou piva v Piešťanskom pivovare sa skrýva celá alchýmia. Prebieha v štyroch varných kotloch jednormutovým spôsobom. Slad, ktorý pochádza z pivovaru Sessler, prejde procesom vystierania. Nasleduje scedzovanie a oddelenie sladiny od sladu, vznikajúci odpad sa nazýva mlat. Sladina je prečerpaná do mladinového kotla, kde prebieha vysladzovanie vody a následné zavarenie chmelom zo Žatca v chmelovare. Posledným varným kotlom je bojler, kde sa schladí mladina, ktorá je prečerpaná do CK tankov na pomalé kvasenie, ktoré je zastavené až znížením teploty. Pri svetlých pivách trvá výroba tri týždne a pri tmavých až štyridsať dní. Do tankov v Piešťanskom pivovare sa zmestí viac ako jedenásťtisíc litrov piva a všetci jeho milovníci dúfajú, že už čoskoro príde možnosť prvej ochutnávky.

IMG_7531_resize IMG_7534_resize IMG_7536_resize IMG_7543_resize IMG_7545_resize

Text a foto: -lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články