Po stredajších rokovaniach Nemocnica Alexandra Wintera (NAW) informovala, že prevádzka novorodeneckého a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pokračuje v riadnom režime.

Pôrodnicu nezatvoria, ale piešťanskej nemocnici aj naďalej hrozí, že bude musieť prijímať iba pacientov s koronavírusom. O možnom zatvorení pôrodnice sa hovorilo od konca minulého týždňa. Nemocnica musela v druhom polroku 2020 upraviť prevádzku aj viacerých ďalších oddelení.

„Situácia je z epidemiologického hľadiska zlá, ale toho času sa oddelenia nerušia,“ uviedol pre zpiešťan.sk riaditeľ Štefan Kóňa. Dodal, že NAW bude aj naďalej fungovať ako doteraz. Zároveň upozornil, že pri zhoršení situácie sa môže zmeniť na červenú. To by znamenalo, že v Piešťanoch sa budú dočasne liečiť iba pacienti s ochorením covid-19. Červené nemocnice ministerstvo zdravotníctva doteraz vytvorilo v Novom Meste nad Váhom a v Galante.

NAW zároveň zabezpečuje očkovanie verejnosti vo vakcinačnom centre zriadenom v priestoroch polikliniky, čo je podľa riaditeľa taktiež neľahká úloha. Počas prvého februárového týždňa tam dostalo prvú dávku vakcíny od konzorcia Pfizer-BioNTech okolo 1 200 ľudí, prevažne seniorov. Viacerí piešťanskí zdravotníci už majú za sebou aj druhú dávku, nemocnica tiež realizovala očkovanie klientov zariadení sociálnych služieb v regióne. Vakcinácia na piešťanskej poliklinike pokračuje aj počas tohto týždňa.

Koncom minulého roka bolo v Piešťanoch zatvorené detské oddelenie, starostlivosť je odvtedy poskytovaná iba novorodencom. Staršie deti, ktorých zdravotný stav vyžaduje hospitalizáciu, sú prevážané do Fakultnej nemocnice Trenčín.

Riaditeľ Štefan Kóňa v tejto súvislosti upozornil na nedostatok personálu, ktorý je potrebný pre pacientov s ochorením covid-19. „Neviem, čo bude, keď toto odznie, ktoré oddelenie sa z toho vzchopí,“ povedal krátko pred Vianocami na margo stúpajúceho poštu hospitalizovaných pacientov s koronavírusom.

Už predtým sa reprofilizácia lôžok súvisiaca s pandémiou dotkla rehabilitačného, chirurgického i ortopedického oddelenia. Ku koncu roka bolo prázdne gynekologické oddelenie, ktoré je úzko prepojené s pôrodnicou.

Text: Martin Palkovič

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972