Connect with us

Aktuality

Piešťanskí študenti sa dozvedia viac o obetiach holokaustu a rasového násilia

Published

on

Na Slovensku si okrem januárového Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu pripomíname aj Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý pripadá na 9. september. Pri tejto príležitosti sa v piatok 8. septembra a v pondelok 11. septembra uskutočnia v priestoroch Pamätníka obetí holokaustu pri cintoríne na Bratislavskej ceste besedy so študentami piešťanských škôl.

Slovenský deň holokaustu je viazaný k dátumu 9. september, pretože v tento deň v roku 1941 samostatný Slovenský štát prijal právne nariadenie formou Uznesenia Slovenskej národnej rady, ktoré malo právnu silu zákona, o právnom postavení Židov
„Židovský kódex“, ktorý v 270 paragrafoch ustanovil na Slovensku osobitný právny režim občanov židovského vierovyznania. Tí tak stratili občianske práva. Z Piešťan bolo v následnom procese deportovaných viac ako dvetisícpäťsto židovských obyvateľov, z ktorých 1065 zahynulo v koncentračných táboroch. Holokaust však nebol len o ľuďoch židovského pôvodu. Týkal sa všetkých, ktorí nevyhovovali režimu. Rovnako druhá svetová vojna mala za následok milióny zmarených životov nielen z radov vojakov, ale i civilného obyvateľstva. Všetky tieto hrôzy, ktoré sa už nesmú opakovať, sa organizátori pokúsia priblížiť mladým ľuďom a zvýšiť tak ich povedomie o historických skutočnostiach a ich aspekte v súčasnom svete.

Bližšie o Pamätníku obetí holokaustu a židovskej náboženskej obci v Piešťanoch v tých časoch i dnes porozpráva študentom  Karol Ambra. Nasledovať bude krátky film s tematikou holokaustu. O vzniku fašizmu, o Slovenskom národnom povstaní a civilných obetiach druhej svetovej vojny bude hovoriť Jiří Rais zo Seniorského parlamentu. Podujatia sa zúčastní taktiež piešťanský rabín Zef Stiefel.

Advertisement
Hello GPT

Organizátormi podujatia sú Židovská komunita Piešťany, Seniorský parlament Piešťany a OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Pozvanie prijali študenti Gymnázia Pierra de Coubertina a Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera.

TS   Ilustr. foto: -mp-

Advertisement
Hello GPT

 

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články