Projekt Piešťanské užitočné koleso, teda zdieľanie voľne zdarma dostupných bicyklov, má za sebou prvý ostrý víkend. Počas neho sa naplno prejavili neduhy, ktorých sa časť Piešťancov obávala. V nedeľu večer si záujemcovia na Teplickej ulici nemali, čo požičiavať. V stojane nebol žiaden bicykel. Dôvodom je „privatizácia“ niekoľkých bicyklov, ale vyskytlo sa aj „zničenie“ jedného modrého kolesa.

qrf

Za za prvých 24 hodín prevádzky si v piatok ľudia požičali bicykle 754 krát a spolu najazdili 718 km. Priemerný čas používania bicykla je 5 a pol hodiny. V sobotu došlo k poklesu na 460 výpožičiek a 631 km. V nedeľu to už bolo len 209 výpožičiek a 206 km.

„Dôvodom poklesu je „privatizácia“ niektorých bicyklov a nevrátenie do stojanu. Vo viacerých prípadoch sa „Piešťanec“ vráti v noci domov a bicykel nechá pred domom či v dome tak, že si ho už nikto nemôže požičať. Stalo sa to na Rastislavovej, na Teplickej pred Pentagonom, ale i inde. Niektoré bicykle sa stali teda neprístupnými a musíme ich dosledovať, niektoré skončili s defektom, či inou malou poruchou. Nateraz „nežije č. 5“, ktorý s poškodením niekoľkých častí skončil po nočnej jazde v priekope na konci Moravian,“ priblížil aktuálnu situáciu so zdieľanými bicyklami Martin Ondko zo spoločnosti Magna Energia, ktorá naivný bikesharing iniciovala a financuje.

Piešťanci v diskusiách na sociálnych sieťach písali taktiež svoje poznatky z víkendovej prevádzky. Videli ako sa na nich vozia bezdomovci, či opilci v centre okolo kostola. Rovnako sa vyskytli prípady, keď si deti zobrali zdieľané bicykle a svoje nechali v stojanoch. „Používanie bicyklov inými spoluobčanmi je základným princípom bikesharingu, tak ako používanie vozíkov v supermarkete, kde tiež môže s vozíkom chodiť ktokoľvek a ako dlho chce. Keď „trvalých“ užívateľov začnú bolieť z bicyklovania nohy, tak snáď ich dovolia používať aj iným. Držme si palce,“ hovorí s nádejou M. Ondko.

rhdr

-th- Foto: Piešťanské užitočné koleso

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972