Connect with us

Aktuality

Piešťanské pivo tieklo prúdom, záujem ľudí o otvorenie pivovaru bol veľký

Published

on

Slávnostné otvorenie Piešťanského pivovaru v sobotu 11. apríla prilákalo podľa odhadov takmer štyri tisícky ľudí. Plánovaný čas otvorenia dokonca posunuli, pretože už o pol druhej boli priestory podniku plné. Pivo tieklo prúdom a vyčapovalo sa asi tisíc litrov polotmavej 12 stupňovej Červenej veže a tisíctristo litrov svetlých pív. Pre ľudí, čo sa prišli pozrieť na nový podnik, pripravili majitelia aj sprievodné podujatia ako keramická tvorivá dielňa, historický šerm či vystúpenia hudobných skupín.

 IMG_3361_resize

„Do budúcna by sme radi priniesli nielen naše pivo, ale aj zaujímavé pivá z iných malých pivovarov a ukázali Piešťancom pivnú pestrosť. Neexistuje človek, ktorému nechutí pivo, iba človek, čo ešte neochutnal to správne,“ povedal o plánoch pivovaru Tomáš Polerecký.

Účastníci podujatia mohli ochutnať miestne nefiltrované a nepasterizované pivá ŽiWELL a to Jedenástku – 11° svetlý ležiak, Červenú vežu – 12° červený ležiak, Piešťanské prvé – 14° American IPA pivo anglického typu a tiež Kaltenecker a nealko pivný nápoj Pivea z trnavského pivovaru.

IMG_3046_resize

Čo si myslia o domácom pivovare, sme sa opýtali aj návštevníkov:

Michal(34): „Je to niečo čo je zaujímavé, čo sem môže pritiahnuť ďalších ľudí keď prechádzajú našim mestom. Vzniklo tiež zopár pracovných príležitostí. A ak človek chce piť nejaké pivo, je dobré keď je to pivo takto poctivo urobené, ako také, čo je vyrobené vo veľkovýrobni.“

Milan (67): „Otvorenie pivovaru je pre mňa vzácna historická chvíľa. Majiteľom prajem nech to dlho vydrží a nech nám dlho varí tak dobré pivo.“

REKLAMA

kia-042015-500

Andrej (29): „Pivovaru fandím, lebo dobrého piva nikdy nie je dosť a prvá várka vyšla fajn, tak nech si tú kvalitu udržia.“

Mariana (23): „Oceňujem aktivitu chalanov, že sa pustili v Piešťanoch do niečoho tak veľkého a originálneho. Budem im držať palce a ak pôjdem v budúcnosti na pivo, tak jedine sem.“

Milan (45): „Pivo je tu dobré a silné. Nie je to také, že sa to dá popíjať len tak. Zatiaľ sme ochutnali len Jedenástku a sme príjemne prekvapený.“

Gabriela (71): „Je zaujímavé, keď sa niečo nové robí, niečo sa deje a zdá sa, že im to funguje dobre. Ochutnali sme nealkoholické pivo a je dobré, aj deťom chutí.“

Juraj (35): „Nepochádzam z Piešťan, prišiel som sem na pozvanie kvôli otvoreniu. Pivo mám zatiaľ prvé štrnástku. Chuť je veľmi zaujímavá a určite ochutnám aj ďalšie. Mám rád malé pivovary, pretože ich pivá sú vždy zvláštne.“

IMG_3100_resize

Sobotňajšie otvorenie pivovaru si nenechalo ujsť niekoľko tisíc návštevníkov, do bývalej koliby Pltník celé popoludnie prúdili davy ľudí a napriek viacerým výčapným zariadeniam, si ľudia na pivo museli vystáť krútiaci sa rad. „Čakali sme veľa ľudi, ale záujem a návšteva nás  príjemne prekvapili a výrazne predčili naše očakávanie, predpokladáme, že sa u nás v sobotu zastavilo viac ako štyristisíc ľudí,“ uviedol Tomáš Polerecký. „Akcia trvala do pol štvrtej ráno a ešte o druhej v noci sme mali plný dom a parket ľudí, tancujúcich v rytmoch cimbalovky.“

-lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články