Piešťanská darovacia skupina sa rýchlo rozrastá – šíri sa z nej radosť a pozitívna nálada

Piešťanská darovacia skupina sa rýchlo rozrastá – šíri sa z nej radosť a pozitívna nálada

24. mája 2019 Off Od PNky.sk

Facebooková skupina Pre jedného odpad, pre druhého POKLAD ! Piešťany a okolie spojila za týždeň už viac ako tisíc ľudí. Tí v nej nezištne darúvajú veci, ktoré nepotrebujú a iných potešia. Zakladatelia skupiny už dokonca zabezpečili miesta, kde si ľudia darované veci môžu vyzdvihnúť.

V skupine ľudia od 16. mája keď vznikla, rozdali už desiatky vecí. Od kozmetických potrieb, cez oblečenie, nábytok, knihy, riad, DVD až po karfiól. Za iniciatívou stojí Piešťanka Sofi Szokeová. „Bola som ako člen v skupine tohto istého typu, no skupina bola zameraná na ľudí z iného regiónu. Uvedomila som si, že je časovo aj komunikačne náročné riešiť odovzdávanie vecí na väčšiu vzdialenosť ako je náš okres. Preto som kontaktovala zakladateľku danej skupiny a požiadala som ju o povolenie na vytvorenie totožnej skupiny pre Piešťany a okolie. Mojím nápadom bola nadšená a ja som sa do toho hneď pustila,“ vysvetľuje iniciátorka.

Jej aktivita padla na úrodnú pôdu a Piešťanci sa s nadšením pridávajú. Je ich už viac ako 1200 a stále pribúdajú ďalší. Prečo sa mladá Piešťanka pustila do tohoto projektu: „Lebo je na svete všetkého dostatok a veľmi veľa sa plytvá. Nepáči sa mi to. Médiá nám denne tlačia plno negatívnych správ, nno ja sa chcem sústrediť na niečo pozitívne. Chcem popohnať ľudí, aby to robili. Aby sme išli spoločne robiť niečo pozitívne a užitočné. Nie len pozerať, rozmýšlať, ale konať,“ hovorí.

Skupina má niekoľko cieľov. Jedným z nich je eliminovať tvorbu odpadu. „Je to určitá osveta. Pre niekoho len zbavenie sa zbytočností, pre iného vedomý proces čistenia. Pre ďalšieho zas príležitosť obdarovávať a šíriť radosť,“ vysvetľuje S. Szokeová a pozýva každého, koho tieto myšlienky oslovili. Stačí sa pridať do skupiny Pre jedného odpad, pre druhého POKLAD !Piešťany a okolie a začať konať.

Pravidlá skupiny

1. Vyžaduje sa láskavosť a zdvorilosť a snaha darovať. Skupina slúži výhradne na darovanie vecí, ktoré považujete za nepotrebné pre vás, niekomu však môžu veľmi pomôcť. Správajme sa ku každému s patričnou úctou.

2. Výhradne na darovanie. Veci sú len na darovanie. Neberú sa do úvahy dopyty ani žiadne propagácie.

3. Nevhodné príspevky mažeme. Aby sme zabránili výskytu nežiaducich príspevkov, kontrolu skupiny vedú admini.

4. Mazanie odovzdaného. Ak ste vec už darovali alebo je neaktuálna prosím zmažte príspevok, aby sa nám nemnožili a bol prehľad čo je ešte aktuálne.

5. Právo darcu. Je výhradne na “darcovi” komu vec posunie. V prípade, že je viac záujemcov je jeho slobodná voľba koho uprednostní z jeho vlastných dôvodov. ( 1 človek v kometári nezískava automaticky vec)

Ak nestíhate darovanú vec odovzdať osobne, alebo je to pre vás príliš ďaleko, môžete využiť službu prevádzok – úschovní. Za týždeň sa k aktivite pridali už štyri. Po dohode s obdarovaným veci môžete nechať v Onakô, Dobrotéke, Biotéka, či v Materské centrum Úsmev.

Šíreniu myšlienky napomáha stále viac ľudí. Pridala sa napríklad tiež Ivana Andraščíková, ktorá sa venuje kreatívnemu grafickému dizajnu. Jej dielom sú nálepky, ktoré označujú prevádzky, kde si môžete veci vyzdvihnúť.

Z aktivity sa tešia aj jej účastníci. Za všetkých jedno vyjadrenie novej členky skupiny. „A nie je to len o tom, že zbavím sa nepotrebných vecí, keď niečo darujem alebo sa teším, keď niečo „nové“ získam. Zrazu nás niečo núti kontaktovať a stretávať sa. Prostriedkom sú síce materiálne veci (novšie už aj služby :), ale tiež v tom cítim skôr výmenu energií a odovzdávanie si radosti, dôvod ku komunikácii a úsmevu. Onedlho budeme môcť stretnúť v meste hocikoho a už si nebudeme takí cudzí, odmeraní, uponáhľaní… no dalo by sa pokračovať, kam toto všetko smeruje :) zatiaľ jedno veľké Ď.A.K.U.J.E.M.,“ napísala Ivana Zvarková.

-red-