PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka 2020  je už tu

PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka 2020 je už tu

17. septembra 2020 Off Od PNky.sk

Populárna turistická BUĎ FITka pre širokú verejnosť zapíše v Piešťanoch svoje 45. narodeniny v novom termíne, po prvýkrát v histórií bude trvať dva dni 18-19.9.2020 a uskutoční sa pod vedením Asociácie športových klubov Piešťany. Bude mať tiež charitatívny rozmer a záštitu nad ním prevzal primátor mesta Peter Jančovič, pričom sa bude niesť v duchu sloganu „Proti pandémii za zdravím“ a hesla zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“.


Prvý deň v piatok 18. septembra sa bude niesť v znamení novinky, ktorou je filmový festival HORY a MESTO, ktorý bude premiérovo uvedený aj v našom meste pre verejnosť o 17.00 hod. v kinosále Elektrárne, kde sú vytvorené vhodné podmienky rešpektujúce opatrenia COVID 19. Spoluorganizátorom podujatia je združenie Hory a mesto a generálnym partnerom spoločnosť Digi.

Dopoludňajšie premietania sú pripravené pre školskú mládež, ktorá po ich vzhliadnutí absolvuje pešiu túru so zastávkou prehliadky Vojenského historického múzea a prameňov kúpeľnej liečivej vody.

Podvečerné premietanie sa uskutoční po slávnostnom otvorení podujatia primátorom mesta a besede so športovcami. Ponuka filmov je široká od dobrodružstiev na vode a lezenia v skalách cez putovanie na lyžiach a bicykli až po heroické výkony šerpov pri zdolávaní himalájskych osemtisicoviek. Vstup je voľný, no očakáva sa zakúpenie si charitatívneho odznaku formou verejnej zbierky, výťažok z predaja bude venovaný mladému handicapovanému športovcovi Krištofovi Kubalovi na úhradu jeho nákladov súvisiacich s paraveslovaním.


Druhý deň v sobotu 19. septembra budú mať všetky trasy individuálny štart, rozložený na dopoludnie na tradičnom mieste Kolonádového mostu. Štartovné je bezplatné, no taktiež sa očakáva zakúpenie si charitatívneho odznaku, ktorý zapadá do série Buď fiťackých odznakov. Individuálny príchod do cieľa bude za doprovodu živej hudby v Campingu Pullmann, so stánkovým zázemím, historickými vozidlami, výstavou Olympionizmu i reštauráciou, kde účastníci dostanú tohtoročný odznak a diplom.

Ponuka trás je zameraná hlavne na cykloturistiku, ale aj pešiu turistiku či severskú chôdzu po nábreží Váhu a kopčekoch Považského Inovca. Najväčší záujem sa očakáva o novinku na trase  zážitkovej turistiky FAMILY SLŇAVA, ktorú pripravili spoluorganizátori s Happy Move. Táto je vedená okolo jazera Sĺňava o dĺžke cca 12km, s výhľadmi na jeho scenériu a so štyrmi kontrolným stanovišťami na Lodenici,( prebehnú súťaže deti na prekážkových dráhach), pri Ornitologickej základni,( prebehne pozorovanie migrujúceho vtáctva), v Rybárskom dvore (prebehne maskovanie deti a návšteva ZOO) a v areáli Kynologického klubu v Ratnovskej zátoke( prebehnú športove súťaže deti).Trasa je vhodná najmä pre rodiny s deťmi ale aj jednotlivcov, ktorí prídu a odštartujú pešo, na bicykloch, na kolobežkách či korčuliach a iných dopravných pomôckach.
Na trase vedúcej pre peších a cyklistov cez sedlo Havran, si zas budú môcť účastníci vychutnať aj atmosféru bojov o horskú prémiu cyklistických pretekov OKOLO SLOVENSKA.

Primátor mesta Peter Jančovič sa k podujatiu vyjadril v tom zmysle, že takéto podujatia športu pre všetkých v meste rozhodne víta, i on využíva prírodné prostredie na športový beh a prevzal záštitu nad podujatím.

A tak nepremeškajte termín a rezervujte si čas na účasť na podujatí a príďte na svoju cestičku za zdravím. Myslíte pritom na ochranu našej vzácnej prírody a opatrenia tykajúce sa COVID 19 a tak si nezabudnite ochranné rúško a používajte ho na predpísaných miestach.

Bližšie info nájdete na https://www.askpn.sk/novinky/turistika a propozície na https://www.askpn.sk/podujatia/turistika a na facebookových a iných stránkach klubov, podporovateľov a jednotlivých záujemcov. Konkrétne dotazy na ladislav.belescak@askpn.sk alebo tel:0917 552 753.

TS ASKPN /lb