Connect with us

Aktuality

Piešťanom chýba produkt cestovného ruchu a ochota spolupracovať

Published

on

Dva propagačné materiály sú podľa kritikov prezentácie Rezortu Piešťany na veľtrhu cestovného ruchu málo. Mestu ako cieľovej destinácií chýba produkt, na ktorý by lákalo návštevníkov.

Trnava na tohtoročnom veľtrhu ITF Slovakiatour vsadila na prezentáciu mesta ako významného stredovekého a sakrálneho sídla a na  tému vinárstva a s ním spojené zážitky. Záhorie sa tam už tradične prezentovalo prostredníctvom gurmánskych pochúťok (trdelník, víno, malé pivovary) a možnosťami aktívneho oddychu, ktoré ponúka Baťov kanál. Stánok Rezortu Piešťany bol podobne ako v minulých rokoch rozdelený na pulty jednotlivých členov tejto organizácie, ktorí ponúkali svoje propagačné materiály.

Na otázku, aký produkt cestovného ruchu prezentoval v Bratislave Rezort Piešťany, jeho riaditeľ Štefan Šiška odpovedal: „Pripravili sme dva propagačné materiály a to Podujatia v Piešťanoch 2014 a Cykloturistické trasy v okolí mesta Piešťany. Prvý materiál je upútavkou na pravidelne sa opakujúce kultúrno-spoločenské akcie poriadané v našom meste. Ku každej akcii je sprievodná fotka a presný dátum konania. Materiál bol vytvorený ako plagát ale aj stolový kalendár. Druhým materiálom sú cykloturistické mapy v regióne. Je to súbor cykloturistických trás pre cestnú a horskú cyklistiku. Každá trasa poskytuje informácie o vzdialenosti, predpokladanom čase, náročnosti a popis zvolenej trasy.“ Riaditeľ OCR bol spokojný aj so záujmom návštevníkov: „Môžem povedať, že náš stánok bol neustále obklopený záujemcami o informácie o našom meste a členovia boli spokojní so záujmom o pobyty v ich zariadeniach.“

Opačný názor na prezentáciu Rezortu Piešťany má riaditeľ hotela Máj Milan Strečanský: „Prezentácia Rezortu Piešťany bola absolútne amatérska. Nebola prezentovaná žiadna ucelená ponuka Rezortu, žiadna aktivita, žiaden produkt cestovného ruchu, nič.“  Toto zariadenie je členom oblastnej organizácie cestovného ruchu a na veľtrhoch sa spolu so samosprávou a kúpeľmi zúčastňuje už roky. „Na čo sa tu hráme? Piešťany už dávno nemajú kredit strediska cestovného ruchu, nemajú čím prilákať návštevníkov. Iné mestá, respektíve destinácie sú vysoko aktívne, majú presne definovanú stratégiu, na aké aktivity chcú návštevníkov do svojich destinácií lákať. Piešťany neponúkajú nič. Svoj kredit môžu z môjho pohľadu znovu získať len vybudovaním mestských termálnych kúpeľov alebo termálneho aquaparku,“ dodal Milan Strečanský.

Bludní rytieri skončili po dvoch dňoch

Na výzvu Rezortu pre svojich členov ešte pri príprave, aby prišli s nápadmi ako prezentáciu ozvláštniť, odporučili a prostredkovali zástupcovia hotela Máj vystúpenia Bludných rytierov, ktorí prevádzkujú repliku historickej lode Hyperborea na rybníku pri Rybárskom dvore. Bludní rytieri počas prvých dvoch dní výstavy pomáhali s lákaním návštevníkov do stánku Rezortu Piešťany. Prechádzali výstaviskom a bubnujúc pozývali ľudí k pódiu, kde sa žrebovali každú hodinu 3 relaxačné masáže, ktoré robila fyzioterapeutka z hotela Máj priamo na stánku.

Vo štvrtok popoludní vystúpili Bludní rytieri na hlavnom pódiu s ukážkami šermiarskych súbojov. Všetku prezentáciu robili bez nároku na odmenu, na oplátku za svoje služby chceli iba propagáciu lode kotviacej na rybníku pri Sĺňave. Druhé vystúpenie malo byť v nedeľu, ale žiaľ už sa neuskutočnilo.“ Táto atraktívna podpora skončila v sobotu, kedy boli Bludní rytieri zo stánku Rezortu vykázaní. Pritom mnoho ľudí sa zastavilo pri ich prezentačnom stolíku, fotografovali sa s nimi a tešili sa, že v Piešťanoch pribudla nová atrakcia. Rozhodne boli oživením a za svoje aktivity nečakali žiadnu úhradu. Myslím, že takýto barter mohol byť obojstranne účelný. Bol, ale len napoly a zostala horká pachuť z poníženia a konštatovanie, že „na Slovensku je to proste tak…“,“ hovorí Juraj Lulovič z hotela Máj.

Na vzniknutú situáciu reagoval riaditeľ Rezortu Piešťany Štefan Šiška: „S organizátorom výstavy som im (Bludným rytierom  -pozn. red.) zabezpečil dve bezplatné vystúpenia “Na vlnách staroveku“. Ich vystúpenie bolo súčasťou sprievodného programu v Hale B2 – pódium. Prvé vystúpenie sa uskutočnilo vo štvrtok o 15.00 hodine. Následne si však zvolili stánok RP na ďalšiu propagáciu, s čím som nesúhlasil a požiadal som zástupcu spoločnosti, aby dodržiavali vopred dohodnuté podmienky. Ak by si splnili podmienky členstva, mali by možnosť propagovať sa na našom stánku. Táto podmienka sa u nich nestretla s porozumením. Následne opustili stánok RP a dohodnutého druhého vystúpenia sa v nedeľu nezúčastnili.“

Zvláštne je, že prítomnosť skupiny na stánku začala vadiť až po dvoch dňoch. Jaroslav Matejka, ktorý účasť Bludných rytierov zastrešoval hovorí, že žiadne detailné podmienky s Rezortom nemali dohodnuté, takže ich nemohli porušiť. „Od začiatku  sme hovorili, že pomôžeme s propagáciou s tým, že si tiež odprezentujeme naše aktivity. Iní vystavovatelia si za takúto podporu platia, my sme ju ponúkali ako obojstranne výhodnú spoluprácu. Je škoda, že to takto dopadlo,“ konštatoval J. Matejka.

Text: mp a th Foto: www.facebook.com/pages/Mesto-Piešťany

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články