Connect with us

Aktuality

Piešťanci boli za volantom zodpovednejší

Published

on

Piešťanskí vodiči sa na cestách v mesiaci október správali zodpovednejšie ako v rovnakom období minulého roka. Celkovo sa v okrese stalo sedem dopravných nehôd, čo je o sedem menej ako v roku 2014. Pri haváriách bolo menej aj zranených, v štatistikách figuruje len jedno ťažké a jedno ľahké zranenie. V celom Trnavskom kraji bolo zaznamenaných dohromady 111 dopravných nehôd. Polícia v súvislosti so štatistikami apeluje na vodičov, chodcov a cyklistov, aby nepodceňovali zhoršenú viditeľnosť a správali sa ohľaduplnejšie.

Hyundai

Polícia v Trnavskom kraji zaevidovala v októbri 111 dopravných nehôd, čo je o 9 nehôd menej ako vlani. Najviac bolo zaznamenaných v okrese Trnava, 33 dopravných nehôd, v okrese Galanta 22 dopravných nehôd, v okrese Dunajská Streda 21 dopravných nehôd, v okrese Hlohovec 5 dopravných nehôd a v okrese Piešťany 7 dopravných nehôd. Nárast v počte dopravných nehôd evidujeme v okresoch Galanta a Trnava. Pri dopravných nehodách boli celkom usmrtené 3 osoby, z toho 2 v Galantskom okrese a jedna v okrese Hlohovec. Ťažko zranených osôb bolo 8 a ľahko 54 a najzávažnejšie následky pri nehodách boli v okresoch Galanta a Hlohovec.

Požitie alkoholu pri dopravných nehodách bolo u vodičov zistené v 9 prípadoch. Najviac dopravných nehôd, pri ktorých bolo zistené požitie alkoholických nápojov, bolo zaznamenaných v okresoch Trnava 4, Dunajská Streda 4  a Skalica 1. Najväčší podiel na nehodovosti za mesiac október 2015 mali vodiči motorových vozidiel. Dopravné nehody zavinili z celkového počtu v 102 prípadoch, čo je o 4 dopravné nehody menej ako v októbri 2014. Vodiči nemotorových vozidiel zavinili 2 dopravné nehody. Pri týchto nehodách sa v obci ľahko zranili 2 osoby. Chodci zavinili 5 dopravných nehôd, pri ktorých bola 1 usmrtená osoba, 1 ťažko zranená a 3  osoby ľahko zranené. Alkohol asistoval pri jednej nehode. Hlavnou príčinou dopravnej nehodovosti v Trnavskom kraji bolo porušenie povinnosti vodiča a to v 38 prípadoch, nasleduje nesprávna jazda cez križovatku s 14 nehodami a nedovolená rýchlosť jazdy, ktorá bola zaznamenaná v 13 prípadoch.

chodec

Uvidel som ho na ceste na poslednú chvíľu!

Polícia apeluje na vodičov, cyklistov aj chodcov, aby nepodceňovali situáciu na cestách. Účasť chodca bola pri dopravných nehodách za obdobie od 01.01.2015 do 31.10.2015 zaznamená v 82 prípadoch, pri ktorých boli usmrtené 2 osoby, ťažko zranených bolo 12 osôb a ľahko zranených osôb 62. Na priechode pre chodcov bolo zaznamenaných 29 dopravných nehôd, ťažko sa zranili 4 osoby a 23 ľahko. Z uvedeného počtu samotní chodci spôsobili 30 dopravných nehôd, na priechode pre chodcov 3 dopravné nehody.

„S pribúdajúcimi hmlami a zníženou viditeľnosťou na cestách upozorňujeme najmä chodcov a cyklistov, aby sa pohybovali na cestách s najväčšou opatrnosťou, vybavení s reflexnými doplnkami, vestami a dostatočným osvetlením. Už za zníženej viditeľnosti sú neosvetlení chodci a cyklisti mimo obce takmer neviditeľní. Vyhnúť sa dopravnej nehode môžu aj vodiči, ak sa na cestách budú správať ohľaduplnejšie, v blízkosti priechodu pre chodcov preventívne spomalia a v prípade, že spozorujú na ceste chodcov a cyklistov, budú tieto osoby obchádzať s dostatočným odstupom. Polícia prijala v súvislosti s nepriaznivým vývojom viaceré dopravno – bezpečnostné opatrenia, s ktorými sa budú občania stretávať nielen na cestách, ale aj v rámci bežného života,“ napísala v tlačovej správe Mária Linkešová z Oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.

-lt/zdroj: Tlačová správa – Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články