Connect with us

Aktuality

Petičnému výboru o vízii letiska odpovedali Viskupič, Rigó a Cehlárik. Mikuš a Berényi sa neunúvali

Published

on

Pred deviatimi dňami adresoval petičný výbor „Petície za zachovanie fungovania spoločnosti „Letisko Piešťany, a. s.“ a činností, spojených s prevádzkou tejto spoločnosti“ otvorený list kandidátom na župana v Trnavskom kraji Tiborovi Mikušovi, Jozefovi Viskupičovi, Jaroslavovi Cehlárikovi, Konrádovi Rigóovi, Máriusovi Novákovi, Józsefovi Berényimu. Žiadali v ňom kandidátov, aby zaujali jasný postoj, ako budú v prípade svojho zvolenia nakladať s piešťanským letiskom. Do dnešného dňa dostali odpovede od Jozefa Viskupiča, Konráda Rigóa a Jaroslava Cehlárika (ten sa medzičasom vzdal kandidatúry v prospech J. Viskupiča). Súčasný župan Tibor Mikuš, ani podpredseda TTSK József Berényi, nereagovali. Rovnako tak Márius Novák, ktorý však avizoval vzdanie sa kandidatúry. Dnes ráno zaslal predseda petičného výboru Štefan Škulec odpovede kandidátov médiam. 

„Občania, ktorí sa, zúčastnili Petície, vyjadrili svoj záujem o aktuálnu problematiku letiska Piešťany a podporu revitalizácii letiska v Piešťanoch. Ako je známe, TTSK je rozhodujúci akcionár spoločnosti Letisko Piešťany, a. s. Petičný výbor akcie sa preto domnieva, že občania – voliči majú právo poznať názory jednotlivých kandidátov na župana na aktuálnu situáciu a potenciálny budúci osud letiska v Piešťanoch. To bola rozhodujúca
motivácia petičného výboru pre oslovenie kandidátov a zaslanie otvoreného listu kandidátom a voličom,“ vysvetlil Štefan Škulec.

Odpovede zverejňujeme v plnom znení.

 

Jozef Viskupič

Vážení členovia petičného výboru “Petície za zachovanie fungovania spoločnosti Letisko Piešťany, a. s. a činností, spojených s prevádzkou tejto spoločnosti”,

o piešťanskom letisku, jeho likvidácii, alebo skrytej privatizácii, ste sa už napočúvali dosť. Je treba prikročiť k činom. Aj posledné kroky predstavenstva v zložení: politickí nominanti župy (župan Tibor Mikuš a jeho asistent Juraj Štaffa) svedčia o tom, že scenár likvidácie letiska je stále reálny.

Uznanie nemorálnych odmien za zlé riadenie letiska je iba dôkazom toho, ako sa krachujúca župná akciovka Letisko Piešťany, a. s. pod zlým vedením pripravuje na rozpredaj. Takýchto HZDS scenárov pri rozpredaji verejného majetku sme zažili neúrekom. Firmu s odhadovaným účtovným majetkom viac ako 20 miliónov eur umelo udržiavať v zlej kondícii, zadĺžiť ju (napríklad aj tým, že predstavenstvo si dá samo sebe odmeny), a potom ju za pár drobných rozpredať kamarátom.

Je rok 2017 a takýto scenár súčasnému vedeniu župy, ktoré je to isté ako vedenie letiska, nemôže dovoliť.

Dávam verejný záväzok, že v prípade zvolenia na post župana TTSK:

1. budem aktívne komunikovať so všetkými akcionármi: mesto Piešťany a Ministerstvo dopravy, a presadím udržateľný model financovania letiska
2. odstránim spory medzi súčasnými akcionármi v záujme rozlietania letiska, ako aj iného zmysluplného využitia areálu pre servisné, obslužné a iné komerčné aktivity
3. zriadim pozíciu obchodného a marketingového špecialistu , ktorý bude služby letiska proaktívne ponúkať alternatívnym leteckým spoločnostiam, servisným organizáciám, promotérom kultúrnych podujatí, atď.
4. odstránim politických nominantov z vedenia letiska a vo výberovom konaní vyberieme odborníkov, ktorí majú patričné skúsenosti v tomto odvetví a dokážu zabezpečiť správne fungovanie spoločnosti Letisko Piešťany, a. s.

Zároveň si vás dovoľujem pozvať na stretnutie, kde sa budem venovať téme letiska v utorok 31. 10. 2017 o 11.00 v Mestskom kultúrnom stredisku mesta Piešťany.

S úctou
kandidát na župana TTSK
Jozef Viskupič

 

Konrád Rigó

Vážený pán Veverka, vážení členovia petičného výboru, vidím tam viac dobrých riešení a len jedno zlé. To zlé je zatvorenie letiska.

Tie dobré počítajú s tým, že letisko zostane zachované a prevádzkyschopné, otázkou zostáva iba postup. Ja som, prirodzene, za to dobré riešenie. Prvým možným riešením je, že piešťanské letisko bude slúžiť ako sezónne letisko, ktoré
prevádzkujú iba v prípade odletu či príletu (v Európe funguje veľa malých letísk práve na takomto princípe). Toto by vyžadovalo úzku spoluprácu medzi Land Rover a piešťanskými kúpeľmi. Pri takomto postupe vidím úlohu župana v dôkladnom a spoľahlivom výbere správnych odborníkov, ktorí budú schopní letisko riadiť. Aj takto môže byť piešťanské letisko ziskové/profitabilné/výnosné.

Takisto považujem za dobré riešenie, ak piešťanské letisko bude slúžiť ako doplnkové, bude ponúkať doplnkové pristávacie dráhy pre bratislavské letisko. Ministerstvo dopravy pripravilo materiál pre vládu, ktorý ráta s možnosťou oslovenia koncesionárov pre bratislavské letisko na 20 až 30 rokov. Ako župan by som sa do týchto rokovaní rád zapojil a spolu s hlavným mestom by som riešil aj využitie piešťanského letiska. Mám obrovskú výhodu, že
ministerstvo dopravy (menšinový akcionár piešťanského letiska) vedie Árpád Érsek, takisto nominant Mostu-Híd, ktorý je tiež obyvateľom Trnavského kraja. Takto by sme boli iniciátormi oveľa vážnejšieho rozvoja a stálej prevádzky letiska.

S pozdravom,
Konrád Rigó
Kandidát na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja

 

Jaroslav Cehlárik

Dobrý deň,
ďakujem za email s prílohami aj tiež aj za poštu od Vás. Netreba prosiť o pomoc, pretože ja doteraz ako nezávislý kandidát na trnavského župana mám v programe práve toto a aj najviac som hovoril o záchrane letiska.

Nedovolím, aby Piešťanské letisko padlo, pretože Piešťanské kúpele sú jedinečné a zaslúžia si rozvoj práve cez rozvoj cestovného ruchu pomocou Piešťanského letiska.

Pozrite si môj program kde spomínam o Piešťanskom letisku: http://jaroslavcehlarik.sk/doprava/ Tam sa dočítate, odkiaľ je moja inšpirácia kvalitného manažmentu podľa vzoru p. Martina Sedlackého. Prizval by som ho na spoluprácu pri výbere manažmentu Piešťanského letiska. V prvom rade to musí byť manažment kde sú odborníci a manažéri, ktorí dobre rozumejú prevádzke a rozvoju letiska.

Potom ešte budem ako aktívny župan kde chcem riadiť zasadnutie tímu rozvoja cestovného ruchu pre región Piešťany, kde budú prizvaní hotelieri (aj majitelia malého penziónu, reštaurácie a podobne), zástupcovia cestovného ruchu, cestovných agentúr, napr. FIFO a podobne spolu si sadneme a spolu dohodneme spoluprácu na využívanie letiska Piešťany. Napr. 3 hotelieri spoja a budú potrebovať jedno lietadlo na jeden turnus, potom Trnavský samosprávny kraj by mohol aj investovať do kampane v zahraničí kde chceme pritiahnuť zahraničných turistov.

Ako sami môžete vidieť ako jediný som aktívne hovoril o využití Piešťanského letiska na rozdiel iných kandidátov na trnavského župana, kde nehovorili konkrétne kroky, odporúčam sledovať tému Piešťanského letiska na debate kandidátov na trnavského župana v RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12721/139931

Ja som býval pri Piešťanoch, Piešťany majú veľa možností na využitie voľnočasových aktivít v prírode, aj Piešťanské kúpele nám ponúkajú unikátne kúpeľné a relaxačne možnosti pre návštevníkov. Ja by som ťažko znášal keby Piešťanské letisko zaniklo, to by bolo brzdou na rozvoj cestovného ruchu, pretože mesto Piešťany má obrovský potenciál na rozvoj cestovného ruchu, ale potrebuje veľkú pomoc od Trnavského samosprávneho kraja a nie nechať osamostatné mesto Piešťany. Nie je to môj typický sľúb, ale vidíte môj program počítam s rozvojom aj osobne som povedal počas debaty kandidátov v RTVS, môžete si overiť, že to nie je len planý sľúb či populizmus, že idem zachraňovať všetko. Som jediný kandidát, ktorý povedal konkrétne čo by som chcel urobiť, aký krok na rozvoj Piešťanského letiska.

Ale dôležité prosím Vás, aby občania Piešťan a okolia podporili a tak zvolili správneho kandidáta na trnavského župana, ktorý bude potom motorom rozvoja celého piešťanského regiónu, práve som ja som jeden z nich, mám číslo 2, budem veľmi rád ak ma voliči budú krúžkovať.

Keby niečo kľudne mi ozvite.
S úctou
Mgr.Jaroslav Cehlárik
nezávislý kandidát na trnavského župana, číslo 2

-red- Foto: Letisko Piešťany, -th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články