Connect with us

Aktuality

Peter Tremboš: Kľúčové je zvýšenie počtu členov Rezortu a zlepšenie spolupráce

Published

on

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany má nového predsedu predstavenstva. Od jej vzniku v roku 2012 ju viedol vtedajší primátor Remo Cicutto. Valné zhromaždenie minulý týždeň zvolilo nového predsedu, ktorého navrhlo Mesto Piešťany, po tom ako o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Stal sa ním mestský poslanec Peter Tremboš pôsobiaci v klube Spoločne pre Piešťany.

piestany-06 (1)

Nový šéf rezortu cestoval krátko po svojom nástupe už tento víkend do poľského partnerského mesta Ustroň spolu s piešťanským primátorom Milošom Tamajkom na pozvanie poľskej strany. V Ustroni sa mal stretnúť okrem iného aj zo zástupcom ustroňskej organizácie cestovného ruchu. Pred odchodom nám poskytol niekoľko vyjadrení ohľadom svojho pôsobenia v Rezorte Piešťany.

Podľa Petra Tremboša sa zdá, že viaceré subjekty pôsobiace v našom meste v oblasti cestovného ruchu doteraz nie sú presvedčené o výhodnosti členstva v Rezorte. Skutočnosť, že v súčasnosti patrí medzi jeho členov iba 7 organizácií, z toho sú dve samosprávy (Piešťany a Moravany nad Váhom), je podľa nového predsedu predstavenstva jedným z najviditeľnejších neúspechov Rezortu. „Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany je relatívne nová organizácia. Jej vznik bol podmienený snahou štátu o rozvoj cestovného ruchu v jednotlivých regiónoch Slovenska. Výrazným impulzom pre zakladanie takýchto organizácií bola ochota štátu finančne podporovať takéto štruktúry. S ich reálnym fungovaním sme však donedávna nemali dostatočné skúsenosti. Z toho sa odvíjala aj určitá nedôvera a pochybnosti o efektívnosti a zmysluplnosti ich existencie,“ hovorí P. Tremboš. Výhrady má k pomalému rozbiehaniu činnosti Rezortu a k absencii koncepcie rozvoja cestovného ruchu. Za úspech organizácie mimo obligatórnej účasti na veľtrhoch a výstavách, možno podľa P. Tremboša považovať budovanie turistickej infraštruktúry, či cyklotrás.

trembos peter wNový predseda predstavenstva už diskutoval o ďalšom smerovaní organizácie s ekonomickým riaditeľom Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany Viliamom Mikulášom. „Naše postoje k problematike rozvoja cestovného ruchu sú si veľmi blízke. Verím, že aj v otázkach ďalšieho fungovania Rezortu nájdeme spoločnú reč. Kúpele sú síce veľmi významným, ale nie jediným aktérom na území nášho mesta a je samozrejmé, že Rezort by mal pôsobiť v prospech všetkých. Skúsenosti iných oblastných organizácií cestovného ruchu, najmä v zahraničí, kde majú v tejto oblasti dlhšiu prax, naznačujú, že to nie je nesplniteľná úloha,“ hovorí Peter Tremboš.

Prioritou je pre neho spracovanie analýza súčasného stavu, v akom sa nachádza nielen Rezort Piešťany, ale všeobecne cestovný ruch v Piešťanoch, ktorý je najvýznamnejším segmentom hospodárskeho života Piešťan. „Potenciál cestovného ruchu nie je dostatočne využívaný. Úlohou pre posun ďalej bude jasné definovanie cieľov, spôsobov ich dosiahnutia a z toho vyplývajúce úlohy pre Rezort. Určite sa budem detailnejšie zaoberať stavom a fungovaním www stránky, zlepšením propagácie, prípravou nových produktov cestovného ruchu a zefektívnením fungovania samotného Rezortu. Za kľúčové považujem zvýšenie počtu jeho členov, zlepšenie spolupráce s jednotlivými subjektmi pôsobiacimi v cestovnom ruchu i so školami, ktoré pôsobia na území mesta a profilujú svojich absolventov v tejto oblasti,“ povedal P. Tremboš, ktorý viac ako dvadsať rokov vyučoval na Univerzite Komenského v Bratislave a okrem iného sa zameriava vrámci svojej profesie na stratégie rozvoja v cestovnom ruchu a destinačný manažment.

-red- Foto: th a mp

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články