Connect with us

Aktuality

Petardy sú počas roka zakázané, používajú sa napriek tomu

Published

on

S blížiacim sa Silvestrom a striedaním rokov sa stupňuje množstvo situácií, kedy sa väčšinou mladí, zabávajú používaním pyrotechnických výrobkov. Petardy a iná zábavná pyrotechnika sú pritom na území mesta Piešťany a v Kocuriciach zakázané od roku 2016 s výnimkou 3 hodín počas silvestrovskej noci. Ohňostroje sú povolené pri akciách organizovaných, či spoluorganizovaných Mestom Piešťany a rovnako sa smú vykonávať ohňostrojové práce, na ktoré mesto udelilo súhlas.

Hoci zákaz platí už dva roky v realite sa príliš nedodržiava. Jeho kontrolu má právo vykonávať mestská polícia, ktorá pri zistení priestupku voči Všeobecne záväznému nariadeniu mesta Piešťany o používaní pyrotechnických výrobkov na zábavné účely, môže udeliť pokutu v zmysle priestupkového zákona do výšky 33 eur. Na to, aby sa tak stalo, musia mať policajti jasné dôkazy voči páchateľovi a teda museli by byť priamo pri čine. VZN zakazujúce používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 ako sú petardy, či fontány, alebo F3 v podobe rakiet, ohňostrojov, ale i rímskych sviec a kategórií scénickej a inej pyrotechniky P1 a T1, je tak v praxi temer nevymožiteľné.

Zákaz sa nevzťahuje na kategóriu F1, čo je zábavná pyrotechnika, ktorá predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo, má zanedbateľnú hladinu hluku a možno používať v obmedzených priestoroch vrátane zábavnej pyrotechniky, ktorú možno používať vo vnútri obytných budov. Sú to napríklad prskavky, detské fontány, či búchacie guličky.

Záchranári varujú pred následkami

So Silvestrom hasiči, ale aj záchranári, pravidelne upozorňujú na pravidlá bezpečného zaobchádzania so zábavnou pyrotechnikou. Ak chcete v zdraví prežiť prechod do nového roka, nemali by ste vykonávať neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky, zapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, odpaľovať zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách, – opätovne zapaľovať zábavnú pyrotechniku (v prípade, že nevybuchla), ale taktiež vyhadzovať zapálenú pyrotechniku z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel. V prípade, že zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody. Rovnako dôležité je, zabrániť kontaktu detí a zvierat s pyrotechnikou.

Na výbuchy petárd môžu byť citliví najmä starší ľudia, ale doslova peklom sú pre psov a iné domáce zvieratá citlivé na prah hluku a svetla. Niektorí majitelia svojim miláčikom dávajú už vopred prostriedky na upokojenie a namiesto osláv pre nich hľadajú rôzne úkryty, aby boli uchránené pred hlukom a svetelnými efektami. Podľa odborníkov v prípade odpaľovania ohňostrojov v hoteloch na okrajoch lesa, trpí značne aj lesná zver, ktorá nie je zvyknutá na takýto hluk a svetelné efekty.

V noci zo Silvestra na Nový rok čaká Piešťancov aj tento raz „oficiálny“ ohňostroj odpaľovaný zo strechy nákupného centra uprostred centra mesta. Mal by mať 13 až 15 minút. V minulosti sa ohňostroje na prelome rokov odpaľovali na nábreží Váhu, kde mali najmä vďaka vode inú atmosféru.


-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články