Connect with us

Aktuality

Peniaze na e-Mesto už sú minulosťou, nová výzva nebude

Published

on

Nenávratný príspevok na projekt  e-Mesto Piešťany  vo výške viac ako 700-tisíc eur, ktoré nám „priklepol“ rezort financií v januári minulého roku, je už minulosťou. Ministerstvo odstúpilo od zmluvy pre jej podstatné porušenie zo strany prijímateľa. Neoverené správy o tom, že podobné problémy mali aj iné mestá a obce a ešte dostanú šancu v novej výzve, sa nepotvrdili. Zástupcovia rezortu odpovedali jasne – ďalšia výzva vyhlásená nebude, záujemcovia však môžu využiť služby projektu Dátového centra obcí a miest.

internetove-deti-08-nggid0542616-ngg0dyn-0x0x100-00f0w010c010r110f110r010t010[1]

Projekt podala radnica na základe výzvy Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) v auguste 2013. Hlavným cieľom bolo zvyšovanie a skvalitnenie portfólia elektronických služieb Mesta Piešťany a elektronizácia služieb verejnosti. V januári roku 2014 dostalo mesto rozhodnutie o  schválení príspevku vo výške 709 454,11 eur.  „Plánované výdavky tvorili propagácia a reklama, všeobecné služby, špeciálne služby (externý manažment), nákup softwéru (SW), nákup výpočtovej techniky (HW) a nákup telekomunikačnej techniky,“ píše sa v stanovisku Mestského úradu (MsÚ) v Piešťanoch. Práce na projekte mali trvať do konca roka 2015.

REKLAMAbio dia web baner 300x300 maj18

Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku Ministerstvo financií (MF) podpísalo s mestom koncom marca 2014. Ešte v tom istom mesiaci poslalo mestu list o tom, že „program OPIS sa nachádza v predposlednom roku implementácie, čo vyžaduje minimalizáciu časových sklzov a potrebu urýchlenia krokov najmä v procese verejného obstarávania jednotlivých projektov.“  V liste preto žiadali zástupcovia MF o uzatvorenie dodávateľských zmlúv na hlavné aktivity projektov najneskôr do 30. júna 2014, v opačnom prípade mimoriadne ukončia podpísanú zmluvu.

Verejné obstarávanie pre Piešťany zastrešovala v zmysle podpísanej Mandátnej zmluvy agentúra VOSK z Bratislavy. Mesto  v termíne do 30. júna zmluvy s dodávateľmi doložiť nestihlo.  Ministerstvo preto koncom augusta 2014 poslalo vtedajšiemu primátorovi Removi Cicuttovi výzvu na ich predloženie najneskôr do 15. októbra 2014. Zároveň ho upozornilo na fakt, že ak v tomto termíne nezabezpečí aj začiatok ich realizácie, odstúpi od zmluvy o poskytnutí finančného príspevku.

Deň po termíne, teda 16. októbra zástupcovia MF listom skonštatovali  „Podstatné porušenie Zmluvy zo strany prijímateľa –  najmä porušenie záväzkov vyplývajúcich z vecnej a časovej realizácie aktivít  projektu a nesplnenie podmienok a povinností, ktoré prijímateľovi vyplývajú zo zmluvy – najmä nezabezpečenie verejného obstarávania, nepredloženie uzatvorenej zmluvy  s dodávateľom na realizáciu aktivít projektu najneskôr do 15.10.2014.“ Všetky tieto skutočnosti vyhodnotil rezort ako obzvlášť  závažné a odstúpil od zmluvy.

Hoci stanovené termíny sa podľa neoficiálnych informácií nepodarilo dodržať aj iným mestám a hovorilo sa o možnom pokračovaní, či novej výzve, ministerstvo vyhlásenie ďalšej výzvy neplánuje. Informovala o tom Zuzana Ožvald zo Sekcie informatizácie spoločnosti MF: „Keďže rok 2015 je posledným rokom implementácie operačného programu Informatizácia spoločnosti, MF SR neplánuje vyhlásenie ďalšej výzvy na predkladanie žiadosti o NFP určenej obciam a mestám.“ Napriek tomu budú vraj môcť úrady využiť  náhradné riešenie.  „Pre obce a mestá existuje možnosť využiť služby projektu Dátového centra obcí a miest, ktorý poskytne obciam a mestám riešenie, umožňujúce poskytovanie elektronických služieb občanom a podnikateľom,“ uviedla.

Datacentrum bude poskytovať samospráve riešenia spôsobom „softvér ako služba“ , ktorý umožní zamestnancom obecných a mestských úradov používať softvérové aplikácie bez potreby inštalácie v úradoch. Súčasťou projektu je aj dodávka potrebnej techniky pre obecné a mestské úrady a jej následná údržba a starostlivosť.  Podľa informácií na stránke realizátora – Združenia DEUS, výška poplatku za tieto služby bude porovnateľná so súčasnými nákladmi obce na tieto zariadenia a služby.

-ad- Ilustr. foto: -mp-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články