Connect with us

Aktuality

Participatívny rozpočet štartuje, projekty môžu občania podávať do konca júna

Published

on

Obyvatelia Piešťan majú v tomto roku po prvý raz možnosť rozhodnúť o použití vyčlenenej sumy 20 tisíc eur z rozpočtu mesta na nimi navrhované projekty. Na poslednom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili konečnú verziu Štatútu Participatívneho rozpočtu a mesto od 1. júna spustilo elektronický dotazník na podanie projektu. Obyvatelia môžu podávať návrhy na projekty do dvetisíc alebo do päťtisíc eur, pričom by malo ísť o investície do rozvoja mesta alebo jeho majetku.

Projekty by sa mohli týkať napríklad aj revitalizácie detských ihrísk…

Podľa Štatútu, ktorý je zverejnený na stránke mesta, môžu obyvatelia svoje návrhy predkladať počas mesiaca júna, ale len v elektronickej forme. Ich námety bude vyhodnocovať pracovná komisia, zložená z pracovníkov radnice a poslancov, ktorú menuje primátor mesta. Podmienky výberu sú nasledovné – najmenej  päť  „malých“ projektov do 2000 € a najmenej dva „veľké“ projekty do 5000 € tak, aby suma spolu dosiahla 20 tisíc eur. O predložených námetoch budú môcť hlasovať v priebehu júla aj samotní obyvatelia mesta.

…alebo výsadby stromov

Počas diskusie o štatúte na rokovaní poslaneckého zboru vo štvrtok 25. mája niektorí z členov zastupiteľstva poukazovali na to, že takto postavená participácia je vlastne len ďalšou formu dotácií. V prípade predkladaných projektov by však malo ísť o kapitálové výdavky. To znamená investíciu, ktorá je v kompetencii mesta Piešťany, nachádza sa na jeho území, nevyžaduje si zložitú realizáciu, náklady nepresahujú dve alebo päť tisíc eur, zisky z využitia alebo používania nebudú predmetom prospechu jednotlivca či skupiny osôb, ukončená by mala byť v roku 2016, nepotrebuje inú ako obvyklú údržbu a negeneruje vysoké prevádzkové náklady.

partic-560x502

Projekt môže navrhnúť obyvateľ Piešťan s trvalým pobytom, starší ako 16 rokov, v elektronickej forme na webovej stránke mesta v termíne od 1. do 30. júna 2016. Vybrané námety zverejní mesto v takzvanom  „Úli projektov„, kde sa obyvatelia budú môcť zaregistrovať, diskutovať a predkladaným projektom dať aj svoj hlas v termíne od 6. júla 2016 do 24. júla 2016.

Viac informácií nájdu záujemcovia na  stránke http://www.piestany.sk/transparentne/participativny-rozpocet-mesta/

Participatívny rozpočet v súčasnosti pripravuje aj Mesto Trnava, ktoré na rovnako na prvé projekty vyčlenilo sumu 20 tisíc eur. Pre obe mestá ide o novinku, ktorá už v niektorých samosprávach úspešne funguje aj ako nástroj na zvyšovanie transparentnosti narábania s verejnými financiami. Napríklad v Ružomberku od roku  2013 revitalizovali verejné športoviská, vybudovali workoutový park či verejnú požičovňu bicyklov, vysadili ovocné stromy a podobne. Námety realizujú aj v spolupráci s „participatívnou komunitou“ či občianskymi združeniami.

Trnava je v príprave projektov však už ďalej ako Piešťany a podľa zverejnených výsledkov, ktoré predstaví jej primátor Peter Bročka na tlačovej konferencii už budúci týždeň, podporí mesto deväť vybraných projektov v sume 17 533 eur. Pôjde napríklad o mobiliár mestskej promenády, sídliskový kontajner na separáciu bioodpadu ale aj Tančiareň či petangové ihrisko pre seniorov alebo vodorovné značenie cyklochodníka.  Do výberu sa tiež dostali kombinované návrhy ako Poradenstvo a sprevádzanie rodín v ťažkej životnej situácii či Vedomá Trnava – zvýšenie informovanosti o separácii odpadov.

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, utopia.sk, pr.ruzomberok.sk, ilustr. foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články