Connect with us

Aktuality

Participatívny rozpočet skončil tento rok fiaskom

Published

on

Od dnes mali občania Piešťan na webovej stránke mesta hlasovať za to, ktorý projekt participatívneho rozpočtu by sa mal podľa nich realizovať. Hlasovanie však nebude. Dôvodom je, že z 18-tich podaných projektov splnil podmienky iba jeden.

Participatívny rozpočet v Piešťanoch sa začal používať v minulom volebnom období od roku 2016. Smerovalo doň 20-tisíc eur, z ktorých sa mali realizovať každoročne dva projekty do 5000 eur a päť projektov do 2000 eur. Projekty navrhovali a vyberali sami občania. Realizátorom bola samospráva.

Vďaka participatívnemu rozpočtu sú napríklad stolnotenisvové stoly v mestskom parku, nové okná v Materskom centre úsmev, cvičebné prvky na sídlisku Adam Trajan, pumpa na bicykle v centre mesta, zrkadlá na niektorých komunikáciach, ale i ďalšie.

Tento rok bol záujem občanov celkom slušný, keď podali 18 projektov. Podľa hodnotiacej komisie však 17 z nich nesplnilo podmienky participatívneho rozpočtu. Čo konkrétne, radnica zatiaľ nezverejnila.

Jediný projekt, ktorý sa tak bude z participatívneho rozpočtu realizovať bez hlasovania verejnosti, je Vypracovanie projektovej dokumentácie na kanalizáciu (prípadne elektroinštaláciu) na objekte A. Hlinku 38/9/41 v Piešťanoch – za účelom zvýšenia štandardu hygienických zariadení v Materskom centre Úsmev. Jeho spracovanie by sa malo zmestiť do 5000 eur.

Vlani splnili podmienky štyri projekty. Dva do 5000 a dva do 2000 eur. Tým pádom aj bez hlasovania bolo jasné, že budú všetky zaradené na realizáciu. To vysvetľuje, prečo sa do hlasovania vlani zapojilo veľmi málo občanov. Z projektov sa však zrealizovali iba tri Petangové ihrisko Brezová, Zvýšenie tepelnoizolačných vlastností podlahovej krytiny v herni Materského centra Úsmev a Fitpark na Trajane. Projekt  Osvetlenie chodníka pri Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera radnica vlani nestihla zrealizovať. 

Čia chyba je, že záujem občanov klesá?

Nevyužitý participatívny rozpočet podľa iniciatívy Piešťanský okruh nie je chybou ľudí. Pred pár dňami na svojej FB stránke táto skupina aktívnych ľudí v Piešťanoch zverejnila komentár, v ktorom sa okrem iného píše: „Pri uvádzaní nového ročníka piešťanského participatívneho rozpočtu radnica vyhlásila, že v dôsledku neveľkého záujmu obyvateľov chystá zmeny. Nie však v propagácii alebo v práci s verejnosťou, ale v tom, že projekty bude môcť navrhovať aj mesto a jeho obyvatelia za ne budú (len) môcť hlasovať. Takáto pseudoparticipácia však, podľa nás, nie je riešením malého záujmu o participatívny rozpočet. Občanov by sme nemali obviňovať, že sú málo aktívni, ak si sami nesplníme svoje úlohy. S verejnosťou treba pracovať, vytvoriť výzve atraktívny vizuál a nastaviť motivujúcu kampaň pred aj po realizácii projektov. Za dobrými príkladmi nemusíme ísť ďaleko.“ Vzorom a inšpiráciou môže byť podľa Piešťanského okruhu Brno, Trnava, či Hlohovec.

 

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články