Connect with us

Aktuality

Parkovanie v meste: do desať percent ľudí neplatí, domáci viac využívajú karty

Published

on

Starší pán, ktorý z poverenia Služieb mesta Piešťany kontroloval zaplatené parkovné a dával vodičom bez lístku oznámenie za stierače, od začiatku roka v tejto organizácii nepracuje. Zaplatené parkované tak spolu s ostatnými priestupkami na úseku dopravy kontrolujú a riešia i priamo na mieste mestskí policajti. Podľa vyjadrenia náčelníka Mestskej polície za apríl skontrolovali 547 áut, na priestupok upozornili 35 vodičov. Čísla za apríl a aj výsledky z dnešnej kontroly parkovacích lístkov na Winterovej predbežne ukazujú, že za parkovanie v centre neplatí približne 6 až 10 percent vodičov a viac ako 60 percent domácich využíva najmä parkovacie karty.

IMG_1741

 

 

Za mesiac apríl mestskí policajti podľa náčelníka Marcela Mihálika skontrolovali 547 vozidiel, z toho 338 malo platné parkovacie preukazy, 114 parkovací lístok a 36 preukaz invalida. Na spáchanie priestupku upozornili 35 vodičov, z toho udelili 10 blokových pokút, 13 vodičov odišlo s napomenutím a jeden prípad nahlásili na dopravný inšpektorát. Podľa týchto čísel tak vychádza, že viac ako 6 percent vodičov nezaplatilo za parkovanie v centre.„Hliadky MsP na konci každej pracovnej zmeny napíšu záznam z kontroly parkovísk. Na tomto zázname je uvedené koľko áut kontrolovali, koľko bolo parkovacích lístkov, koľko bolo parkovacích kartičiek a koľko vozidiel nemalo nič, a tým spáchali vodiči priestupok,“ uvádza náčelník polície. Policajti do hlásenia ďalej rozpisujú, ako boli tieto priestupky doriešené.

IMG_1743

Situáciu sme si overovali aj osobne a jednu z hliadok sme stretli pri kontrole parkovacích lístkov dnes okolo obeda na Winterovej ulici. Mestský policajt tam skontroloval 61 áut, z nich šesť vodičov nemalo zaplatené parkovné. Ostatné vozidlá mali za sklom buď lístok, parkovaciu kartu alebo preukaz ZŤP. Podľa hliadkujúceho policajta, tí, ktorí pracujú alebo bývajú v centre, väčšinou využívajú parkovacie karty. Horšie je to vraj vo vnútroblokoch napríklad na Royovej ulici, kde autá stoja kade tade, aj na miestach, ktoré nie sú vyznačené na parkovanie. Pre zbežnom prešetrení sme vo vnútrobloku medzi Winterovou a Royovou našli päť áut, ktoré parkovali mimo vyznačeného parkoviska a ďalších päť bez zaplateného parkovného.

IMG_1744

IMG_1747

Ročné  parkovacie karty môžu využívať obyvatelia Piešťan alebo podnikatelia so sídlom v našom meste, okrem ročnej je možné si kúpiť aj týždennú za 6 €. Predajňu kariet prevádzkujú Služby mesta Piešťany a zatiaľ sídli na Hviezdoslavovej ulici – v časti za podchodom z Auparku.

IMG_1746

Pred časom poslanci navrhli, aby túto budovu mesto využilo inak, prípadne odpredalo. Podľa vyjadrenia Romana Skaličana, šéfa Strediska správy budov SMP služby pripravujú odpredaj majetku mesta na Hviezdoslavovej ulici, kde momentálne sídli stredisko parkovísk a trhovísk. „V prípade predaja, budú zamestnanci presťahovaní do objektu SMP, kde sa aj bude uskutočňovať predaj parkovacích kariet v čase, ako to bolo doposiaľ,“ uviedol.

IMG_0762

Poslaneci navrhli na jednom z predchádzajúcich rokovaní aj možnosť platby za parkovanie cez SMS. Podľa Romana Skaličana je SMS parkovanie pripravené k možnej realizácii, ale v prípade jeho zavedenia bude nutné zmeniť všeobecne záväzné nariadenie mesta z roku 2008. Potrebná bude tiež zvýšená kontrola zo strany mestskej polície. Zároveň dôjde k odlivu časti financií za parkovanie pre spoločnosť, ktorá bude túto službu zabezpečovať.

IMG_1755

Mesto v súčasnosti pripravuje aj rozšírenie zóny plateného parkovania o ďalšie ulice.  Na svojom rokovaní 25. apríla sa ním zaoberala Komisie pre dopravu a výstavbu, ktorá ho navrhla schváliť s pripomienkou, že do zóny dopravného obmedzenia a plateného parkovania budú zaradené i ulice: Nám. 1. mája, ul. Radlinského v úseku od križovatky so Štúrovou po križovatku s Teplickou, ďalej Meštianska, či Sládkovičova. Od križovatky s Teplickou by mala byť do zóny navrhnutá aj Hollého ulica a ďalšie ulice v tejto zóne s dotykom po Vajanského a Nitriansku. Materiálom by sa mal zaoberať opäť i poslanecký zbor.

-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články