Do redakcie sa nám ozvalo viacero čitateľov, ktorí upozorňujú na dlhodobo odstavené osobné auto pri obchodnom centre PT Univerzál. Starší Renault má poškodený interiér, karosériu, kolesá aj spätné zrkadlá. Nepojazdný vrak blokuje parkovacie miesto, čo mu vyčítajú nakupujúci hlavne počas pracovných dní, keď je na parkovisku problém nájsť voľné miesto. Odstránenie vozidla je však podľa pracovníka odťahovky komplikované a samotný odťah je drahší ako hodnota auta.

Podľa obyvateľa Petra je auto na súkromnom parkovisku odstavené najneskôr od zimy: „Boli na ňom piešťanské značky. Niekto na ňom vypustil kolesá a otvoril ho. Neskôr boli kolesá dofúkané a auto zatvorené.“ V súčasnosti sú na aute otvorené bočné okná, čo zjavne využili viacerí ľudia na vyhodenie obalov od potravín. Tabuľku s evidentným číslom sme našli hodenú pod predným sedadlom. Podľa neho má vozidlo platnú technickú aj emisnú kontrolu, na poslednej bolo pred rokom a pol. Pod vozidlom sú vytečené prevádzkové kvapaliny.

Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského môže byť v cestnej sieti zaparkované len vozidlo, ktoré má pripevnené tabuľky s evidenčným číslom. „Ak vozidlo tvorí prekážku na cestnej komunikácii, tak je prekážku povinný odstrániť majiteľ vozidla a keď ten nekoná, tak správca príslušnej komunikácie na náklady majiteľa vozidla. Ak je vozidlo zaparkované na ľubovoľnom parkovisku, to isté platí pre správcu parkoviska,“ hovorí dopravný analytik Jozef Drahovský. Priestor na vyjadrenie sme dali aj majiteľovi PT Univerzál Pavlovi Táborskému, stanovisko sme doposiaľ nedostali.

Bežnou praxou podľa Drahovského je obhliadka vozidla a vyhľadanie majiteľa podľa tabuliek s evidenčným číslom alebo výrobného čísla. „Ak sa majiteľ nenájde, tak sa dá na vozidlo oznam a po mesiaci sa zošrotuje,dodáva Drahovský. „Bez súhlasu majiteľa nie je možné vozidlo len tak odtiahnuť. Akonáhle by to odťahovka spravila, dopúšťa sa krádeže,“ oponuje vodič Jozef zo SOS Odťahová služba Piešťany. Ďalší problém podľa neho nastáva, ak je vozidlo v exekúcii alebo ak nie je prepísané na nového majiteľa.

Podľa správy o činnosti mestskej polície za minulý rok príslušníci riešili 52 dlhodobo zaparkovaných vozidiel, z ktorých po výzve bolo odstránených 35 vozidiel a ďalších 12 je v riešení. Na vrakovisko boli odvezené 3 vozidlá, zvyšné 2 boli nahlásené Okresnému úradu Piešťany. Len na sídlisku Trajan a Juh bolo v minulom roku evidovaných 15 vrakov. Tieto štatistiky však nezahŕňajú riešenie situácií na súkromných pozemkoch, ktoré mestskí policajti nemajú v kompetencii.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972