Connect with us

Aktuality

Park budú zdobiť opäť stovky fotografií. Park Foto sa pokúsi o rekord

Published

on

Mestský park bude najbližšiu sobotu plný fotografií. Uskutoční sa tu už 13. ročník  festivalu kreatívnej fotografie a výstava v plenéri Park Foto.  O najlepších fotografiách bude okrem verejnosti po prvý raz rozhodovať medzinárodná porota. Fotografi sa pokúsia tiež o zápis do Slovenskej knihy rekordov.

Podujatie sa  v piešťanskom Mestskom parku koná po dvanásty raz, keďže v roku 2017 sa pre nepriazeň počasia uskutočnilo na Kolonádovom moste.  Najväčšiu slovenskú výstavu fotografií pod holým nebom s podporou reklamných partnerov organizuje občianske združenie Piešťanský fotoklub. Spolu s alegorickým Kvetinovým korzom ako súčasťou tradičnej floristickej súťaže Victoria Regia sa Park Foto  stalo súčasťou každoročného neoficiálneho ukončenia letnej sezóny v Piešťanoch. Organizátori tento rok obohatili podujatie o možnosť vyskúšať si produkty FUJIFILM, ale aj techniku rôznych iných značiek z požičovne FOTO ZOLO počas celého podujatia.

Prvý krát v historii Park Foto bude rozdhodovať o najlepších fotografiách medzinárodná porota. Jej členmi sú fotograf Martin Ježík  z Trenčína, ktorý prijal  pozvanie už po niekoľký krát. Jozef Keppert, ktorý pôsobí v Galante dlhoročne sa venuje organizovaniu výstav nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. V minulosti pôsobil ako metodik Krajského osvetového strediska Západoslovenského kraja. Za svoju dlhoročnú prácu získal množstvo ocenení. A v neposlednom rade Béla Szabó, dlhoročný organizátor Fotopiknikov v Győri, člen fotoklubu a pedagóg, ktorý pricestuje v spoločnosti svojich študentov, autor publikácií, organizátor fotovýletov v Maďarsku a aj inde. Práve fotopiknik v maďarskom meste Győr, bol inšpiráciou pre zrod myšlienky ParkFota.

Tento rok aj pokus o slovenský rekord

Novinkou  ročníka je pokús získať 1. zápis v slovenskej knihe rekordov a to ako „Najvyšší počet fotografií vystavených pod holým nebom na Slovensku“. Aj vy teda môžete svojou účasťou podporiť vytvorenie rekordu a okrem toho stráviť príjemný deň v príjemnom prostredí s príjemnými ľuďmi.

Tento deň v pre fotografov i príležitosťou rozšíriť svoju zbierku o zaujímavé momentky. Victoria Regia je prehliadkou prác profesionálnych aranžérov i študentov, ktoré budú zdobiť KSC Fontána a nákupné centrum Aupark už od štvrtka 20. septembra. Kvetinové korzo je už tradične veľmi navštevovaným podujatím. Alegorické vozy sú fotogenickým objektom pre fotografov, preto tento ročník bude obohatený o jeden voz určený pre fotografov tak, aby si raz mohli odfotografovať sprievod z tej druhej strany. Osobitne ocenenou fotografiou ParkFoto bude aj najlepšia fotografia kvetín

Pre všetkých návštevníkov je pripravený program:

Piatok 21.9.2018
15.30 – 19.00 Vešanie sieti pre PARK FOTO 2018 (každá pomoc vítaná)

Sobota 22.9.2018
09.00 – 11.00 – Registrácia vystavujúcich autorov – stan pri vstupe do mestského parku
10.00 – 17.00 – Rozdávanie štipcov návštevníkom pre hodnotenie fotografií
12.30 – 13.00 – Workshop pre vystavujúcich – pri fontáne za Kúpeľnou dvoranou
14.00 – 15.00 – Kvetinové korzo – alegorický sprievod Victoria Regia – z kúpeľného
ostrova k hudobnému pavilónu v parku
15.00 – 16.30 – Hodnotenie odbornou porotou
17.00 – Ukončenie hlasovania a sčítavanie získaných štipcov
17.20 – 17.30 – Spoločné Foto
17:45 – 18.00 – Vyhlásenie výsledkov v novom sídle Piešťanského fotoklubu, v klubovni
reštaurácie La Musica (Teplická 39)
18.00 – 20.00 – večera – tradičné pečené prasiatko

PARK FOTO 2018

O čo ide?
V prvom rade o prezentáciu fotografickej tvorby, predstavenie fotografií zaujímavým spôsobom a stretnutie ľudí so spoločnou láskou ku fotografii. Spätná väzba k vašej tvorbe od niekoľko tisícok návštevníkov výstavy v jeden deň.

Ako?
Vystavujúci fotografi si svoje diela inštalujú sami na vopred pripravenú sieť o šírke 120 cm, natiahnutú medzi stromami v aleji mestského parku. Inštalovať možno aj na lavičky, vlastné stojany, rebríky a pod. Kreativite pri inštalovaní sa medze nekladú.

Čo si vziať so sebou?
Vlastné fotografie akéhokoľvek formátu i adjustácie, farebné, či čiernobiele. Potrebné sú pomôcky na zavesenie fotografií (štipce, spony, háčiky, špagáty, gumičky a pod.). Odporúčame zobrať si so sebou niečo nasedenie, občerstvenie pre seba i okoloidúcich. dobrá nálada je povinnou výbavou.

Prečo?
Máte možnosť vystaviť svoju tvorbu na najväčšej parkovej fotovýstave na Slovensku a tento rok môžete byť aj súčasťou pokusu o zápis do knihy rekordov v počte vystavených fotografií. Načerpáte inšpiráciu a od tisícok návštevníkov môžete získať cenné odozvy na vašu tvorbu. Stretnutie s ostatnými fotografmi vám prinesie možnosť rozhovorov o fotografií.

Čo ešte?
Piešťany sú krásne mesto a počas príjemného dňa máte možnosť fotoaparátom zachytiť jeho jesenné čaro. Veľmi fotogenické je kvetinové korzo, t.j. alegorický sprievod kvetmi vyzdobených vozov, v rámci národnej súťaže v aranžovaní a viazaní kvetov Victoria Regia, ktorú každoročne v Piešťanoch organizuje Stredná záhradnícka škola.

Hodnotenie návštevníkmi:
Každý návštevník má jeden hlas, dostane teda iba jeden štipec. Štipcom označí fotografiu, ktorá je jeho favoritom. Vyhodnotené budú tri fotografie s najväčším počtom štipcov.

Hodnotenie odbornou porotou :
Odborná porota vyhodnotí tri najlepšie kolekcie fotografií. Pri účastí detí bude vyhodnotená detská kategória osobitne.

Cena Victoria Regia – najlepšia fotografia kvetín, podľa vyhodnotenia zástupcov Strednej záhradníckej školy, usporiadateľa kvetinového korza.
PR

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články