Connect with us

Aktuality

Paralympijský víťaz Jozef Metelka bude už v sobotu besedovať, bicyklovať i grilovať s Piešťancami

Published

on

Jozef Metelka, ktorý len niečo pred vyše dvoma týždňami exceloval na paralympiáde v brazílskom Riu, poteší v sobotu 1. októbra Piešťancov. Podujatie, ktoré spoločne organizujú občianske združenie Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, Rezort Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany a občianske združenie Sĺňava Piešťany, prinesie zaujímavý program, pri ktorom budete môcť spoznať dvojnásobného paralympijského víťaza v rôznych podobách. 

2171730052_5558733324

Prvou časťou podujatia bude beseda s Jozefom Metelkom v Piešťanskom informačnom centre. Jej začiatok je naplánovaný na 15:00 h. Dozviete sa na nej predovšetkým o paralympiáde, o tom ako sa piešťanský cyklista na ňu pripravoval, ako ju prežíval, o eufórii po zisku najcennejších kovov na dráhe i na ceste, ale aj o smútku, ktorý zavládol po tragickej udalosti v závere paralympiády.

Nasledovať bude cyklojazda od sochy Barlolámača, po Kolookruhu smerom k areálu vodnolyžiarskeho vleku, ďalej na hať a končiť sa bude pred Bufetom Dino. Na záver je pripravená grilovačka pre účastníkov cyklojazdy a autogramiáda. Grilovať bude sám paralympijský víťaz, ktorý je milovníkov gurmánskych špecialít. Rovnako však musí klásť ako úspešný športovec dôraz na kvalitnú stravu, ktorá mu dodá energiu potrebnú k maximálnym výkonom. Ako prezradil najradšej má grilované steaky bez akýchkoľvek príchutí, či prísad, kde sa tepelne upraví mäso dochutené len soľou a s množstvom zeleniny. Čo si pre vás pripraví na sobotňajšej grilovačke, nechajte sa prekvapiť. Súčasťou grilovačky bude tiež autogramiáda.

„Pred viac ako sto rokmi sa svetoznámym symbolom uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov stal Barlolamač. Ak by úlohu stvárniť esprit nášho mesta dostal dnešný umelec, je celkom možné, že by vytvoril sochu cyklistu, ktorý by sa podobal na nášho rodáka – Jozefa Metelku, paraolympijského víťaza z Ria de Janeiro. Práve on sa stal novodobým symbolom nezlomnej vôle a zdravého ducha Piešťan,“ hovorí Peter Tremboš, predseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany. „Je o to sympatickejšie, že úspech dosiahol práve na bicykli. Ten je pre Piešťancov nielen športovým náradím, ale snáď aj najmilším dopravným prostriedkom. Som potešený, že popri svojich povinnostiach si počas krátkeho času stráveného doma našiel čas na stretnutie s jeho obyvateľmi i ďalšími obdivovateľmi.  Som presvedčený, že Jozefov úspech a dobré meno nášho mesta, ktoré šíri vo svete sa prejavia aj v jeho zvýšenej návštevnosti a rozvoji cestovného ruchu,“ dodáva P. Tremboš. 14517422_567575610094480_7769175815005968029_n

Program:

Sobota 1. októbra 2016

15:00 – Beseda a diskusia (Piešťanské informačné centrum)

16:00 – Cyklojazda popri Sĺňave (štart pri Barlolámačovi /Kolonádový most/ – Kolookruh – cieľ Bufet Dino)

17:00 – Grilovačka a autogramiáda (Bufet Dino na Sĺňave)

 

TS/lt  Foto: www.jozefmetelka.com

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články