Aktuality

Pápež v liste biskupom odvolanie Bezáka nevysvetlil

By 8. novembra 2012No Comments

Benedikt XVI. považuje záležitosť s trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom za bolestnú. Spolubratom v biskupskej službe ďakuje za prejav „hlbokého cirkevného spoločenstva“ a nabáda ich, aby Bezáka sprevádzali modlitbami.

[singlepic id=32275 w=320 h=240 float=left] Pápež ani náznakom nespomína dôvody svojho rozhodnutia, o ktorých zverejnenie ho žiadali niektorí veriaci. Listom však vyvrátil dohady, že o odvolaní nerozhodol on sám, ale niekto z jeho blízkych spolupracovníkov.

„Veľmi som ocenil prejav hlbokého cirkevného spoločenstva, ktoré ste mi Vy, Vaša Excelencia, spolu s ostatnými členmi Biskupskej konferencie, láskavo prejavili po bolestnej záležitosti s J. Ex. Mons. Róbertom Bezákom C.Ss.R,“ napísal v liste adresovanom Stanislavovi Zvolenskému, predsedovi Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

„Starostlivo a vecne som sa oboznámil s vážnou a znepokojujúcou situáciou a po dlhej modlitbe nemohol som sa vyhnúť povinnosti, vyplývajúcej z lásky, obnoviť medzi vami účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu, ktorého päťdesiate výročie otvorenia si pripomíname práve v tomto roku,“ pokračoval Benedikt XVI. a na záver udelil biskupom apoštolské požehnanie.

List zverejnila tlačová kancelária KBS. Reagoval naň už aj Miloslav Müller, autor česky písanej web stránky na Bezákovu podporu. „Za spravodlivé považujem odhodlané dotazovanie sa po dôvodoch a okolnostiach odvolania Róberta Bezáka, aby boli vyvrátené klebety, ktoré v tejto súvislosti vznikli,“ uviedol Miloslav Müller.

Dokument naznačujúci dôvody odvolania sa na verejnosti objavil už v lete, jeho autenticitu však nikto nepotvrdil.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972