Folklórny súbor Žito dnes 9. apríla popoludní ovládol centrum mesta, Vynášanie Moreny a vítanie jari prilákalo stovky ľudí. Úvod programu sa odohrával na Námestí slobody, kde si mohli návštevníci podujatia užiť rôzne spevy a vytvorenie postavy, ktorá po stáročia symbolizuje zimu i smrť. Sprievod následne putoval ku Kolonádovému mostu, kde sa folkloristom podarilo vytvoriť fantastickú atmosféru, ktorú vygradovali stupňujúcim sa tempom búchania varešiek. Zapálená Morena skončila vo vodách Váhu a folklórne pásmo pokračovalo pred Zuckmann Villou, kam prevažne ženská časť FS Žito priniesla „Letečko“, teda zelenú halúzku ozdobenú stužkami, slamenými retiazkami a výduškami, symbolizujúcu prebúdzajúci sa život. 

„Zvyk pálenia Moreny sme sa rozhodli oživiť pred niekoľkými rokmi, pretože chceme, aby Piešťany žili zvykmi a tradíciami. Tento rok sme celé podujatie premiestnili do centra, pretože počas sprievodu sme väčšinu návštevníkov podujatia stratili kvôli diaľke. Veľmi sa tešíme z toho, koľko ľudí Vynášanie Moreny a vítanie jari prilákalo, pretože sme nečakali až takúto obrovskú účasť. Okrem folklórneho súboru Žito sa na tohtoročnej organizácii podieľali aj naši priatelia z Zuckmann Villy, ktorí pohostili ľudí vynikajúcim ríbezľovým vínečkom a tiež Mesto Piešťany, ktorému veľmi ďakujeme, že nám zdarma poskytlo priestory v centre,“ povedala za folklórny súbor Žito Katarína Agnetová-Gromanová.
„Aktivity folklórneho súboru Žito sledujem už dlhšie a veľmi oceňujem, ako sa stavajú k zachovávaniu ľudových tradícií. Oslovilo ma, že počas svojich vystúpení používajú originálne kroje, podobné kedysi vyšívala aj moja babička, ktorá pochádzala z Bodony. Teším sa, že mladí ľudia majú taký pozitívny vzťah k folklóru a myslím, že zvyky našich predkov sú tak pekné, že by mali byť zachované,“ povedala Eva Juristová z Zuckmann Villy.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3556″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972