Connect with us

Aktuality

Osobnosti mesta sú známe, takto vyzeralo slávnostné odovzdávanie cien

Published

on

Dom umenia zažil v sobotu 6. mája galavečer Osobnosť mesta Piešťany za rok 2016, premiéra slávnostného oceňovania významných Piešťancov sa nadmieru vydarila. Mesto organizovalo podujatie v spolupráci so spoločnosťou Bona Publica zastúpenou Matúšom Kromholcom, pričom návštevníci si užili organizačne dobre zvládnutý večer s množstvom zaujímavých vystúpení. Drobnú nedokonalosť spôsobovala len zvuková technika, publikum sa však na „zákulisných hláškach“ moderátora Petra Varinského dobre bavilo. 

Laureáti jednotlivých kategórií boli predstavení formou dokrútok, ktoré prezentovali ich činnosť a prínos pre naše mesto. Program obohatili žiaci Tanečného odboru Základnej umeleckej školy Piešťany, folklórne súbory Slnečnica a Povoja i talentovaná speváčka Karolína Beňačková. 

Víťazmi v novej kategórii Čin roka sa stali dvaja príslušníci Mestskej polície mesta Piešťany Juraj Božík a Tomáš Zbroj, primátor Miloš Tamajka odovzdal ocenenie prvému menovanému. Dvojica v priebehu minulého roka počas služby zachránila mladé dievča, ktoré chcelo skočiť z Krajinského mosta.

Osobnosťou v environmentálnej oblasti bol vyhlásený známy piešťanský ornitilóg Erich Kubica, ktorý sa dlhé roky poctivo a vytrvalo venuje starostlivosti o miestne i sťahovavé vtáctvo. 

Ocenenie za aktivity v sociálnej, zdravotníckej, charitatívnej a humanitárnej oblasti získal Ján Pastorek z organizácie Charita sociálnej starostlivosti a služieb pre zrakovo postihnutých občanov okresu Piešťany.

„Veľmi pekne ďakujem za toto ocenenie, je to prakticky pri príležitosti 20. výročia nášho založenia a takisto mojej 20-ročnej dobrovoľníckej práce. Verím, že takíto dobrí ľudia, ktorí nám pomáhajú počas celého roka nám budú pomáhať aj v budúcnosti a budeme poskytovať naše sociálne služby na potrebnej úrovni,“ poďakoval za ocenenie Ján Pastorek.
Kultúrnou osobnosťou roka sa stala členka Ové Pictures Veronika Obertová, ktorá spolu s  Michaelou Čopíkovou a ďalšími autormi reprezentovala Slovensko v Bruseli počas predsedníctva našej krajiny v Rade Európskej únie.Cenu za Kultúrny počin roka si odniesla Lívia Gažová z občianskeho združenia Centrum architektúry, ktorá iniciovala v spolupráci s WO|V|EN a študentami vytvorenie dreveného objektu UWO počas Workshopu [1:1].Filantropom roka bol vyhlásený miestny podnikateľ Dušan Guľáš, ktorého spoločnosť Respect Slovakia podporuje mnoho športov a miestnych talentov, podujatia i športové kluby, medzi inými aj Rugby Union Club Piešťany a FBC Páv Piešťany.

Najobľúbenejším športovcom sa na základe ankety obyvateľov mesta stal Lukáš Babač, cenu prišla prebrať jeho priateľka Veronika Klimeková, nakoľko úspešný veslár práve bojuje o medaile na Svetovom pohári v Srbsku. V jeho mene sa poďakovala všetkým Piešťancom, ktorí ho podporili svojimi hlasmi. 

„Dovoľte, aby som aj ja poďakoval za ocenenie, ktoré som získal. Nie je to ocenenie len mňa a mojej práce, ale celého plaveckého klubu. Snáď by som pripomenul, že je to 83 rokov, čo v Piešťanoch je plávanie. Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na tom zúčastňujú a takisto mestu za materiálnu pomoc,“ povedal tréner plavcov Ján Ballay, ktorý bol vyhlásený Zaslúžilým pracovníkom v športe.

K najúspešnejším športovcom v mládežníckej kategórii sa zaradili plavkyne Sára Niepelová, Zuzana Oravcová a Lenka Paulíková, šachystka Andrea Slabá, vodáci Michal Jurčo, Samuel Podhradský, Daniel Rybanský, zástupca lyžovania na tráve a vode Adam Masár a rugbysta Jakub Klčo. Najúspešnejším mládežníckym športovcom bola vyhlásená Lýdia Drahovská, ktorá práve včera získala titul slovenskej majsterky v duatlone.V prvej desiatke najlepších športovcov sa umiestnili Zuzana Vráblová, Gabriela Žitňanská, Veronika Kolníková, Lukáš Babač, Jozef Metelka, Tadeáš Drahovský, Lukáš Lacko,  Richard Vančo a Martin Žlnay.Za Najúspešnejšieho dospelého športovca minulého roka bola vyhlásená Dominika Navara Cibulková, ktorá odohrala výbornú sezónu. Ocenenie za úspešnú tenistku prišla prevziať jej mama Katarína Cibulková, nakoľko Dominika sa pripravuje na zápasy tenisového turnaja v španielskom Madride.

„Myslím si, že tá úžasná športová klíma, ktorá v Piešťanoch vždy a odjakživa panovala je jedným z dôležitých momentov, ktoré ju priviedli k tenisu. Preto veľmi prajem Piešťanom a hlavne Piešťancom, aby sa to športové nadšenie, entuziazmus a podpora športu z Piešťan nikdy nevytratili a Piešťany zostali liahňou tých najlepších nielen slovenských, ale aj svetových športovcov,“ vyjadrila svoje želanie Katarína Cibulková.
Najúspešnejším športovým kolektívom boli vyhlásené Piešťanské Čajky, bronzovú priečku získali dievčatá z Klubu Vodného póla Kúpele Piešťany, ako tretí sa umiestnil kolektív mládežníckych družstiev Tenisového klubu Kúpele Piešťany. Výkony piešťanských pólistiek ocenil tréner Ján Baranovič, ktorý upozornil na početné angažmány miestnych športovkýň v slovenských i zahraničných kluboch. Ocenenie za Piešťanské Čajky prišla prevziať Bronislava Borovičková, nakoľko naše basketbalistky boli viazané reprezentačnými povinnosťami.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3566″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“180″ thumbnail_height=“120″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“pid“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“1500″]-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články