Connect with us

Aktuality

Oslava výročia I. Československej republiky bola o posolstve bratskosti

Published

on

Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika usporiadala v sobotu 29. októbra Spomienkovú slávnosť pri príležitosti 98. výročia založenia I. Československej republiky.  Pietny akt kladenia vencov sa uskutočnil pri pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Mestskom parku o 14:00 a okrem hymny zazneli i viaceré básne a príhovory, ktoré sa týkali významu tohto sviatku a vyzývali k bratstvu. Výročie založenia ČSR sa oproti susednej Českej republike na Slovenku výraznejšie neoslavuje, namiesto štátneho sviatku si ho pripomíname len ako pamätný deň. 

IMG_2066_resize

„Včera sme si pripomenuli 98. výročie nezávislého štátu Čechov a Slovákov, už na začiatku Prvej svetovej vojny Milan Rastislav Štefánik pochopil, že táto vojna bude rozhodovať o budúcom osude sveta. Všetko svoje úsilie preto zameral na oslobodenie svojho národa,“ povedala vo svojom príhovore podpredsedníčka Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika Eva Ušiaková.

IMG_1995_resize

„Žiada sa mi povedať, že Milan Rastislav Štefánik a I. Československá republika bola postavená na hodnotách pravdy, spravodlivosti, demokracie a slobody, a tam nemá miesto ani fašizmus, ani nacizmus, ani bolševizmus. Žiadna ideológia, ktorá potiera práva občanov tam nepatrí. Položili sme vence a spoločne tu stojíme preto, aby sme oslávili štátnika a významného dejateľa moderných slovenských dejín Milana Rastislava Štefánika a oslávili jeden z najvýznamnejších krokov na ceste samostatnej slovenskej štátnosti, teda vzniku I. Československej republiky,“ vyjadril sa predseda Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika Jozef Božik.

IMG_2029_resize

„Pre mňa ako mladého a hrdého Slováka je veľmi dôležité, aby sme si spoločné dejiny a spoločnú históriu Československa pripomínali a aby sme si pripomínali a oslavovali osobnosti, ktoré stáli za vznikom tohto štátu a medzi ktoré Milan Rastislav Štefánik neodmysliteľne patrí. Je dôležité, aby sa takáto osveta šírila medzi mladých ľudí, ktorí si dejiny nepamätajú a nepoznajú tieto dôležité dátumy. Chcem sa v mene Mesta Piešťany poďakovať za činnosť a aktivity a osvetu, ktorú v tejto oblasti vykonáva Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika,“ prezentoval svoj názor viceprimátor Michal Hynek.

IMG_2047_resize

„Včera sme si pripomenuli 98. výročie vzniku prvého štátu Čechov a Slovákov. Táto dejinná udalosť zachránila náš národ v hodine dvanástej. Tejto idei ste pán generál obetovali celé svoje chatrné zdravie a doslova celý život. Neúnavne a trpezlivo ste na nej pracovali na poli vojenskom, politickom aj diplomatickom. Ako chudobného imigranta z malej slovenskej dedinky vás prichýlila veľká európska krajina s dlhou tradíciou bratstva, rovnosti a slobody. Mali ste veľký sen, vybudovať takúto krajinu aj v kraji pod Tatrami. Svoj sen však snívate na neďalekom Bradle. A čo sme my, váš národ slovenský urobil s týmto snom? Maďarov sme poslali za Dunaj, Čechov peši do Prahy a k Židom sme sa zachovali veľmi neľudským spôsobom, ale stále nie sme hrdí, ani slobodní a po slovenskej zemi namiesto bratov sa preháňajú nenásytní vlci a nenávistné hyeny,“ povedal predseda piešťanského klubu Milana Rastislava Štefánika Pavol Masaryk.

IMG_2058_resize

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články