Presun stavebných prác na ďalší rok a dôsledné naplánovanie celej akcie v súčinnosti s armádou. To je podľa odborníka na pontónové mostové súpravy cesta, ako sa dá vyhnúť dopadom plánovanej uzávierky na obyvateľov.

pontonZdroj foto: acr.army.cz

Ozbrojené sily v Piešťanoch náhradný most nepostavia. Vyplýva to z listu od náčelníka kancelárie Náčelníka generálneho štábu Karola Jurgu, ktorý poskytol mestským poslancom primátor Remo Cicutto. Armáda má podľa listu záujem zmierniť dopad rekonštrukcie Krajinského mosta na obyvateľov, ale vzhľadom na „finančnú náročnosť a legislatívne prekážky“, to neurobí.

S tým sa odmietajú zmieriť zástupcovia občianskej iniciatívy, podľa ktorých by sa mohla plánovaná oprava presunúť na budúci rok. Potom by bol dostatok času na plánovanie vojensko-taktického cvičenia, vrámci ktorého by armáda náhradné premostenie postavila.

Podľa informácií od bývalého ženistu Jozefa Kubíka môže byť pritom použitá Pontónová mostová súprava PMS. Jej nosnosť je 60 ton, šírka vozovky 5,5 metra, ponor asi 35 cm. Skladá sa z viacerých riečnych a pobrežných dielov. Je spojená sústavou zámkov a má vlastné kotvenie. Vozovka je 20 až 30 centimetrov pod úrovňou bokov.

Na jej montáž je potrebných asi 140 osôb, ale obsluhujú ju iba dve desiatky vojakov. Vybočenie vozidiel z takéhoto premostenia je podľa bývalého ženistu pri dodržaní maximálnej rýchlosti 30 km/h nemožné. Nebezpečenstvo ešte zmenšuje ochranné zábradlie. Príjazdy na ňu by mohli viesť z Vážskej ulice a z Cesty J. Alexyho pri firme Mobilier.

Podľa Jozefa Kubíka sú argumenty o kolísaní ako na lodi, či neustálej potrebe tlačenia mostovej súpravy člnmi proti prúdu, nepravdivé. Základom spolupráce s ozbrojenými silami je podľa jeho slov plánovanie. Kompetentní sa mali touto alternatívou zaoberať začiatkom roka 2013. Náhradné premostenie by potom mohlo byť postavené v rámci taktického cvičenia v súčinnosti s ministerstvami vnútra a obrany, vodohospodármi a dotknutými samosprávami. Tie by mohli prispieť napríklad zabezpečením ubytovania a stravy pre vojakov obsluhujúcich súpravu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J4W7dfU4oyc[/youtube]

Text: Martin Palkovič Animácia: forum.valka.cz

ANKETA

[poll id=“12″]

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972